Uludağ Kış Sporları Merkezi'ndeki kayak pistleri ve yanındaki bozulmamış Abies bornmüelleriana orman topluluğunun toprağında azot dönüşümleri üzerinde araştırmalar
Investigations on nitrogen transformation from the soils of ski runs and adjacent areas of undisturbed Abies bornmüelleriana forest community in Uludağ Winter Sport Center
  1. Tez No: 183768
  2. Yazar: ECE KONDU YAKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uludağ Kış Sporları Merkezindeki Kayak Pistleri ve YanındakiBozulmamış Abies bornmüelleriana Orman Topluluğunun ToprağındaAzot Dönüşümleri Üzerinde AraştırmalarÖZETUludağ'da alpin ve subalpin kuşakta kayak pisti oluşturmak amacıyla yapılantıraşlamalarla tahrip edilmiş alanların ve bozulmamış Abies bornmüelleriana ormantopluluğunun topraklarının iki farklı katmanında (0-5 cm ve 5-15 cm) Nmineralizasyonu standart inkübasyon yöntemi kullanılarak laboratuar koşullarında (%60MSK ve 20 ºC) araştırıldı. Bazı toprak özellikleri [toplam azot (% ve kg/ha), organikkarbon (% ve kg/ha), organik madde (% ve kg/ha), C/N oranı, pH ve maksimum sututma kapasitesi] ve bunlara bağlı olarak azotun mineralleşme oranlarına göre örneklikalanlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Investigations on nitrogen transformation from the soils of ski runs andadjacent areas of undisturbed Abies bornmüelleriana forest community inUludağ Winter Sport CenterABSTRACTN mineralization was investigated by standard incubation method in the soils ofmachine graded ski runs and undisturbed adjacent Abies bornmüelleriana forestcommunity from two different depths (0-5 and 5-15 cm). Soil incubation was carriedout at the laboratory conditions (%60 MSK and 20 0C). Sample sites were comparedaccording to some soil characteristics [total nitrogen (% and kg/ha), organic carbon (%and kg/ha), organic matter (% and kg/ha), C/N rates, pH and Water Holding Capacity(WHC%)] and nitrogen mineralization ratios.