Bazı di ve triarilimidazolin-3-oksitlerin maleat ve maleimidler ile halkakatılma reaksiyonlarının araştırılması
An investigation of the cycloaddition reactions of some di and triarylimidazoline-3-oxides with maleate and maleimides
- Tez No: 183804
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZETBazı Di Ve Triarilimidazolin-3-Oksitlerin Maleat Ve Maleimidler leHalkakatılma Reaksiyonlarının Araştırılması1,4-Diarilimidazolin 3-oksitlerin N-aril maleimidlerle benzen içinde reaksiyonu ilekarşılık gelen endo katılma ürünleri baskın olarak elde edilmiştir. Kiral imidazolin 3-oksitlerin diastereospesifik (tetrahidroimidazo halkasının cis konfigürasyonu) vediastereoseçici olarak reaksiyona girmesiyle cis-endo katılma ürünleri meydana gelmiştir.Maleimidin aromatik halkası üzerindeki sübstitüent etkisi araştırılmıştır. Elektron çekici vesalıcı gruplar toplam verim üzerinde önemsiz etki göstermiş fakat ekzo ve endodiastereomerlerin oranı üzerindeki etkisinin daha belirgin olduğu gözlenmiştir. Katılmaürünleri sekonder aminler varlığında, beklenen çifte-cis eliminasyon ürünü yerine, ilginç vebeklenmeyen halkaaçılma reaksiyonları ile deoksijenlenmiş 3-imidazolin 3-oksitleri vermiştir.3-imidazolin 3-oksitler 1a-d ve dimetil maleat 6 benzen içinde kaynatıldığında 1,3-dipolar halkakatılma reaksiyonu sonucunda ekzo 7 ve endo 8 hekzahidroimidazo[1,5-b]izoksazol-2,3-dikarboksilat katılma ürünleri elde edilmiştir.ANAHTAR KELiMELER: siklik nitronlar, 1,3-dipolar halkakatılma reaksiyonları, 3-imidazolin 3-oksitler, sec-amin katalizli halkaaçılma, 3-imidazolin, izoksazolin
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAn investigation of the Cycloaddition Reactions Of Some Di And Triarylimidazoline-3-oxides With Maleate and Maleimides1,4-Diarylimidazoline 3-oxides react with N-arylmaleimides in benzene to givepredominantly the corresponding endo adducts. Chiral imidazoline 3-oxides reactdiastereospecifically (cis configuration of the tetrahydroimidazo ring) and diastereoselectivelyto give cis-endo adducts. The effect of substituents on the aromatic ring of the maleimide wasinvestigated. The presence of electron-withdrawing or releasing groups have minor effect onthe total yields but more pronounced is the effect on the ratio of exo and endo diastereomers.The adducts undergo an interesting and unprecedented ring-opening in the presence ofsecondary amines to give deoxygenated 3-imidazoline 3-oxides instead of the expecteddouble cis elimination products.Tretiary amines did not induce any reaction.3The same -imidazoline 3-oxides underwent 1,3-dipolar cycloaddition with dimethylmaleate 6 in benzene at reflux to give exo and endo hexahydroimidazo[1,5-b]isoxazole-2,3-dicarboxylates 7 and 8.KEYWORDS: cyclic nitrone, 1,3-dipolar cycloaddition, 3-imidazoline 3-oxides, sec-amineinduced ring-opening, 3-imidazoline, isoxazoline.