Modlar toplama yöntemi ile sonsuz silindirdeki kuantum boşluk enerjisi
Mode-by-mode summation for the zero point electromagnetic energy of an infinite cylinder
  1. Tez No: 183872
  2. Yazar: SEMA BAĞDU MİNEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL MİRZA KERİMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETBu çalışmada a yarıçaplı iletken sonsuz bir silindir için elektromagnetik alanınkuantum boşluk enerjisi tartışıldı. Casimir enerjisinin anlaşılmasını kolaylaştırmak için birörnek verildi. Bu örnekte tek boyutta iki levha arasında kütlesiz skaler alanın periyodik sınırşartları ile kuantum boşluk enerjisi ele alındı. Daha sonra Casimir enerjisi için genel birintegral gösterimi ele alındı. Sonraki bölümde silindirik koordinatlarda Maxwell denklemleriçözülerek frekanslar bulundu. Elektromagnetik dalga hızının v olduğu ve elektromagnetikalanın özelliklerinin ε1μ1 = ε 2 μ 2 = v −2 koşuluna uyduğu varsayıldı ve ε 1 , μ1 sırasıylasilindirin permitivi ve permabilitesi, ε 2 , μ 2 silindirin permitivi ve permabilitesidir. Bukoşullar sağlandığında silindirin içindeki ve dışındaki modlar arasındaki ıraksamalar Zetafonksiyonu tekniği kullanılarak ortadan kaldırıldı. Son olarak ξ 2 = (ε 1 − ε 2 ) 2 /(ε 1 + ε 2 ) 2ξ 2
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe quantum vacuum energy of the electromagnetic field for a conducting cylinder ofradius a was discussed. An example was given in order to make understanding of CasimirEnergy easier. In this example, periodic boundary condition of massless scalar field φ (t , x)and quantum vacuum energy were studied. Afterwards, a general integral representation forthe Casimir energy was studied. In the next step, Maxwell equations were solved incylindrical coordinates and frequencies were obtained. It was assumed that theelectromagnetic characteristics were suitable for the condition ε 1 μ1 = ε 2 μ 2 = v −2 where v isthe speed of the electromagnetic wave and, the permittivity and permeability of the cylindermaterial are (ε 1 , μ1 ) and of the surroundings are (ε 2 , μ 2 ) .When these conditions were createdthe divergences between the modes inside and outside the cylinder were eliminated by usingZeta function technique. Finally, Casimir energy of cylindrical shell was calculatedconsidering the cases ξ 2 = (ε 1 − ε 2 ) 2 /(ε 1 + ε 2 ) 2 and ξ 2