Kasaplık sığırlarda canlı ağırlık ve çeşitli vücut ölçülerinin tahmininde görüntü işleme teknolojisinden yararlanma olanakları
Utilizing possibility of image process technology on the estimation of live weight and various body measurements of slaughtery cattles
  1. Tez No: 183890
  2. Yazar: OZAN KEMAL DOĞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
``KASAPLIK SIĞIRLARDA CANLI AĞIRLIK VE ÇEŞTLİİ VÜCUTÖLÇÜLERİ N TAHMİ NDE GÖRÜNTÜ İLEME TEKNOLOJİ NDENNİ Nİ Ş SİYARARLANMA OLANAKLARI''ÖZETBu çalı ile kasaplı sıış kğ rlarda canlı ı k ve çeş vücut ölçülerininma ağrlı itlitahmininde Sayı Görüntü İsal şleme (Digital Image Process) ve değerlendirmesindeSayı Görüntü Analiz (Digital Image Analysis) yöntemleri kullanısal larak görüntüişleme teknolojisinden yararlanma olanakları incelenmiş Ülkemizde çiftliktir.hayvanlarınnı morfolojik değerlendirmesinde kullanılmayan bu yöntemlerinlması canlı ı k tahminlerinin daha sapması ve hı yapı ıhayvankullanı ile ağrlı z zlı lacağ,ı na önemli katkıkazandı ı ünülmektedir.slahı racağdüşManda ve Sııgibi büyük başhayvanlar ile yarığr evcil ve yabani hayvanlarınvücut ölçülerinin alınması hayvanları sabit tutulmalarında n güç olduğ için verilerinuıartmaktadı Bu durum beraberinde birçok yenideğerlendirmesinde hata kaynağ r.bilimsel sorun ortaya koymaktadır.Morfolojik değerlendirmelerde temel sorunun, ölçme, ve ölçme sonucu eldeğıgörülmektedir.edilen verilerdeki hata payı n yüksek olmasını ndan kaynaklandıGeliş teknoloji, özellikle de bilgisayara dayalıen teknolojilerin hayvancık alanılı ndadayer bulmaya başlamasıyakı bir geçmiş kadar zor ve zaman alı olan dolayıyla, n e cı sığıhatanı arttı birçok işn lemi daha kı zamanda ve daha sapması uygulama niteliğsa z ikazandı şr.rmıtışÇalımada kullanı hayvan materyali, Marmara Hayvancık Araşrmalan lı tıiğ ıEnstitüsü Müdürlüğü'nde bulunan 30 başBoz Step tipi dişsır oluşturmuştur.ğı nı ıBoz step sı rları n canlıağ klarıile vücut ölçüleri arası hesaplananrlı ndakorelasyon katsayı , vücut çevresi = 0,83, cidago yuksekliğ = 0,81, vücut uzunluğları i u= 0,87, gövde uzunluğ = 0,86, sağ yüksekliğ = 0,79, arka sağ yüksekliğ = 0,75,u rı i rı isı yüksekliğ= 0,77, göğ derinliğ = 0,82 olarak bulunmuşrt i üs i tur.Araşrma sonunda elde edilen sonuçlar incelendiğtı inde görüntü işleme yolu ilehesaplanan vücut ölçüleriyle canlı ı k arası pozitif yönde yüksek korelasyonlarıağrlı nda nolduğ ve bu yöntemle hesaplanan vücut ölçülerinin pratikte kullanıu labileceğ sonucunaivarı şr.lmıtıAnahtar Kelimeler : sayı görüntü işsal leme, sayı görüntü analiz, görüntüsalleme, vücut ölçüleri, canlı ı kiş ağrlı
Özet (Çeviri)
?UTILIZING POSSIBILITY OF IMAGE PROCESS TECHNOLOGY ONTHE ESTIMATION OF LIVE WEIGHT AND VARIOUS BODYMEASUREMENTS OF SLAUGHTERY CATTLES?SUMMARYUtilizing possibility of Image Process Technology by using methods of DigitalImage Process on the estimation and Digital Image Analysis on evaluation of liveweight and various body measurements of slaughtery cattles were investigated in thisstudy.Using these hasn?t been used methods on live stocks? morphologic evaluationwill give some facilities on animal breeding with some advantages on speed andaccuracy in our country .Difficulties on holding some big animals like water buffalos and cows or halfdomestic and wild animals may cause some mistakes on gathering and evaluating datas.This situation brings up some new scientific meters.Main problem on morphologic evaluations are occurring from high percentageof mistakes on measuring and evaluating datas gathered by these measurements.By starting to use developing technology especially computer based technologyon animal science heve been gained these studies resulting in shorter time withaccuracy.30 Grey Steppe female cows of Marmara Animal Breeding Research Institutewere determined as the material of this study.Correlation coefficient between live weight and body measurements were foundfor body circle = 0,83, height at withers = 0,81, trunk length = 0,87, body length = 0,86,rump height = 0,79, rear rump height = 0,75, height of the back = 0,77 and depth of thechest = 0,82 .The results of this study showed the presence of positive and high correlationsbetween live weight and body measurements and also facilities of using in the practiceof these calculated body measurements by this method.Key words : digital image process, digital image analysis, Image Process, bodymeasurements, live weight