Tünel tip et pişirme fırını tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of tunnel type meat cooking oven
  1. Tez No: 183911
  2. Yazar: EMRE ÖMÜRLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tünel Tip Et Pişirme Fırını Tasarımı ve UygulamasıEmre ÖmürlüÖZETBu çalışma da Türkiye' de ilk kez tasarımı ve imalatı yapılmış ?Tünel Tip EtPişirme Fırını? prototip makinesinin tasarım ve imalat aşamaları anlatılmıştır.Endüstriyel et sektörünün imalat koşulları düşünülerek tasarlanan bu fırının,piyasada halen çalışmakta olan endirek alevli fırınlar ile ortak ve farklı özelliklerinedeğinilmiştir.Fırın sonuna ürüne renk vermesi amacıyla imal edilmiş kızartma ünitesinintasarım özellikleri yine bu çalışmanın içinde yer almaktadır.Endüstriyel et üretim tesislerinde kullanılan diğer tip et pişirme makinaları vekısa özelliklerine de değinilmiştir.Fırın ve Kızartma Ünitesi montajının ardından deneme üretimlerinde karşılaşılansorunlar ve çözümleri ayrıca incelenmiştir.iv
Özet (Çeviri)
Design And Implementation Of Tunnel Type Meat Cooking OvenEmre ÖmürlüSUMMARYIn this study; The desing and the production phases of prototype machine named? Tunnel Type Meat Baking Oven? is told which is made in Turkiye for the first time.This oven is designed by thinking ?production boundry conditions of MeatProccessing Industry?. Similar and different properties of this oven from traditionalmeat baking ovens are also told.The frying Unit which is made for giving color to product is also told in thisstudy.The other traditional Meat Cooking Machineries used in Meat Industry are alsoshortly told in this study.The problems and the solutions of this prototype machine is told.v