Kitosan-poliakrilik asit-polisitrakonik asit içeren yarı-ıpn tipi hidrojellerin şişme özellikleri ve flukonazol salım davranışlarının incelenmesi
Investigation of swelling properties and fluconazole release behaviours of semi-ipn type hydrogels including chitosan-polyacrylic acid-polycitraconic acid
- Tez No: 183959
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHLİKA PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ivKİTOSAN-POLİAKRİLİK ASİT-POLİSİTRAKONİK ASİT İÇERENYARI IPN TİPİ HİDROJELLERİN ŞİŞME ÖZELLİKLERİ VE FLUKONAZOLSALIM DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Dilek ASILGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTemmuz 2006ÖZETSunulan bu çalışmada, farklı bileşimlerde akrilik asit (AA), sitrakonikasit (SA), ve kitosan (Cs), içeren yarı-IPN yapıdaki hidrojelller, amonyumpersülfat/sodyum bisülfit (NH4)2S2O8/Na2S2O5) kimyasal başlatıcı çifti veetilen glikol dimetakrilat (EGDMA) çapraz bağlayıcısı kullanılarakserbest radikal polimerleşmesi ile sentezlenmiştir. Üretilen hidrojellerinşişme davranışları değişen süreye, sıcaklığa ve pH a karşı incelenmiştir.Tüm hidrojellerin % şişme değerlerinin zamanla arttığı ve yaklaşık 24saat sonra dengeye ulaştığı gözlenmiştir. AA nın jel yapıda yeralmasının şişme yüzdelerini etkilediği gözlenmiştir. Yarı-IPN tipiörneklerinden P(Cs/AA) hidrojelinin diğer hidrojellere göre daha fazlaşiştiği saptanmıştır. SA nın jel yapıda yer almasının şişme yüzdelerinietkilediği gözlenmiştir. 37ºC ve pH=4,0 de en çok şişen hidrojelinP(Cs/AA) olduğu bulunmuştur. Çalışmanın ikinci kısmında yarı-IPNyapıdaki hidrojellerden en iyi sonuçları sağlayan P(Cs/AA/SA)-1,P(Cs/AA) ve P(AA/SA) hidrojellerine Flukonazol tutuklaması yapılmıştır.Flukonazol tutuklu hidrojellerden etken madde salımı UVspektrofotometresi ile takip edilmiştir. Tüm salım çalışmaları pH=4,0 ve37ºC de yürütülmüştür. Salım çalışmalarına bakıldığında Cs-P(AA-co-SA)-1 hidrojelinin diğer ilaç yüklü hidrojellere nazaran daha uzunvsürede etken maddeyi saldığı gözlenmiştir. Flukonazol salımına aitkinetik veriler Fick yasasından yararlanılarak bulunmuştur. Hesaplanank, n parametreleri sırasıyla Cs-PAA için k=1,40x10-2, n=0,52 ; Cs-P(AA-co-SA)-1 için k=1,13x10-3, n=1,16 ve P(AA-co-SA) için k=1,26x10-3,n=1,11 dır.Bilim Kodu :201.1.117Anahtar Kelimeler :Hidrojel, yarı-IPN ,akrilik asit, sitrakonik asit, kitosanSayfa Adedi :94Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Mehlika PULAT
Özet (Çeviri)
ivINVESTIGATION OF SWELLING PROPERTIESAND FLUCONAZOLE RELEASE BEHAVIOURS OF SEMI-IPNTYPE HYDROGELS INCLUDING CHITOSAN-POLYACRYLIC ACIDAND POLYCITRACONIC ACID(M. Sc. Thesis)Dilek ASILGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCEJuly 2006ABSTRACTIn this study, semi-IPN hydrogels containing different compositions ofacrylic acid (AA),Citraconic acid and Chitosan (Cs) were synthesized byfree radical polymerization using ammonium persulphate / sodiummethabisulphite [(NH4)2S2O8 / Na2S2O5] as a radical initiator pair in thepresence of ethyleneglycoldimethacrylate (EGDMA) as a crosslinker.Their swelling behavior was investigated as a function of time, pH andtemperature. The percentage swelling (%S) of all hydrogels wereincreased with time but after 24 hours constant percentage swellingwas observed. The presence of AA in gel matrix influences the swellingpercentages. It is found that P(Cs/AA), which is an example of Semi-IPN?s, shows higher swelling behaviour than the other hydrogels. Thepresence of SA in gel matrix influences the swelling percentages.P(Cs/AA) was determined as the most swollen hydrogel at pH=7,4 and37º C. In the second part of the study, P(Cs/AA/SA)-1, P(Cs/AA) andP(AA/SA) hydrogels which are the semi-IPN?s that gave the best resultswere entrapped to Fluconazole. UV spectrophotometer was used tofollow the release of Fluconazole from the entrapped hydrogels. All ofthe release studies were carried out at pH=4 and 37oC. It has been seenvthat P(Cs/AA/SA)-1 hydrogel released the Flucozanole faster than theother hydrogels, when the release times compared. The release ofentrapped fluconazole kinetic data has found by make using from Ficklaw. Calculated k, n parameters are k=1,40x10-2 , n=0,52 for Cs-PAA;k=1,13x10-3, n=1,16 for Cs-P(AA-co-SA)-1and k=1,26x10-3, n=1,11 forP(AA-co-SA) respectively.Science Code : 201.1.117Key Words : Hydrogel, semi-IPN, acrylic acid ,citraconic acid,chitosanPage Number : 94Adviser : Prof. Dr. Mehlika PULAT