Küçük ölçekli mobilya üstyüzey işlemleri atölyelerinin yapısal sorunları
The structural problems of small furniture finishing processes workshops
- Tez No: 183958
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
KÜÇÜK ÖLÇEKLİ MOBİLYA ÜSTYÜZEY İŞLEMLERİ ATÖLYELERİNİNYAPISAL SORUNLARI(Yüksek Lisans Tezi)Tahsin GENGÖRÜGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAğustos 2006ÖZETBu çalışmada, mobilya üstyüzey işlemleri atölyelerinin kuruluşunda vedüzenlenmesinde dikkate alınması gereken ergonomik kriterler, üretimsistemlerine göre değişen atölye ve hat düzenlemeleri, atölyelerin örgütlenmebiçimine bağlı olarak farklılaşan yönetim ve işgücü kalifikasyonu ele alınmıştır.Türkiye ve Avrupa ülkelerinde mobilya üstyüzey işlemleri atölyelerine yönelik,herhangi bir meslek standardının bulunamayışı çalışmaları güçleştirmiştir.Ayrıca bu durum, mobilya üstyüzey işlemleri atölyelerinin kurumsallaşmasınıda olumsuz yönde etkilemektedir. Ülkemizde mobilya üstyüzey işlemleriatölyeleri genel olarak bulundukları il bazında ?Cilacılar Odası?, ?Boyacılar veLakeciler Odası? gibi değişik adlarla kurumsallaşmışlardır. Ancak yurtgenelinde bir kurumsallaşma söz konusu değildir. Ülkemizde branş atölyesişeklinde hizmet veren mobilya üstyüzey işlemleri atölyelerinin ağırlıklı olarakAnkara, İstanbul, Bursa, Kayseri ve İzmir illerimizde faaliyet gösterdiği tespitedilmiştir. Bu çalışma kapsamında yapılan anket sonuçlarına göre ülkemizdekimobilya üstyüzey işlemleri atölyelerinde ön plana çıkan temel sorunlar şöylesıralanabilir. Atölye binası ile ilgili olarak; taşıma, aydınlatma, ısıtma,havalandırma, , atölye içinden ve dışından gelen toz oluşumu sorunları, üretimsüreciyle ilgili olarak; ekonomik yetersizlik, teknolojik donanım eksikliği vekalifiye eleman bulamamaktan kaynaklanan üretimde aksamaların oluşması veçalışan işgücü ile ilgili olarak; çalışanların sağlığına ve kişisel haklarına yönelikyetersizlikler şeklindedir. Bu çalışma ile, mobilya üstyüzey işlemleriatölyelerinde yaşanan bu sorunların çözülmesinde alternatif çözüm yolları veüretimde verimliliği artırıcı öneriler getirilmeye çalışılmıştır.Bilim Kodu : 711Anahtar Kelimeler : Cila atölyeleri, Mobilya üstyüzey işlemleri atölyeleriSayfa Adedi : 106Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Abdullah SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
THE STRUCTURAL PROBLEMS OF SMALL FURNITURE FINISHINGPROCESSES WORKSHOPS(M. Sc. Thesis)Tahsin GENGÖRÜGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYAugust 2006ABSTRACTIn this study, ergonomics criteria which should be noticed in foundation andarrangement of furniture finishing processes workshops, workshops and linearrangements varying according to production systems, management andproductive power qualification differing according to the workshopsorganization shape are handled. Absence of standard profession at furniturefinishing processes workshops in Turkey and Europe caused difficulties.Besides, this situation affects furniture finishing processes workshopsinstitutionalization negatively. In our country, furniture finishing processesworkshops are institutionalized by different names. For example: VarnishesRoom, Dyers Room and Lacquerers? Room. But there is not anyinstitutionalization around the country. It is determined that furniture finishingprocesses workshops which serve as branch workshops are populated inAnkara, İstanbul, Bursa, Kayseri and İzmir. According to results of this study,basic problems seen country?s furniture finishing processes workshops can beordered like these. Related to workshops; transportation, illumination, heating,airing problems of dust forming from inside and outside of workshops, relatedto production process; economical absence, technological hardware absence,disruption at production because of absence of skilled staff and related toWorkers? productive power; absences oriented towards workers? health andpersonal justice. With this study, the problems that are available at furniturefinishing processes workshops and some ideas that will increase the productionare tried to be taken.Science Code : 711Key Words : Varnish workshops, furniture finishing process workshops.Page Number : 106Adviser : Prof. Dr. Abdullah SÖNMEZ