İnfrared kamuflaj boyanın hazırlanması ve yansıma özellikleri üzerine silisyum dioksitin etkisi
Formulation of infrared reflection camouflage paint and investigation on infrared reflection effects of silicon dioxide
- Tez No: 183961
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER BALBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Chemistry, Chemical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ivİNFRARED KAMUFLAJ BOYANIN HAZIRLANMASI VEYANSIMA ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE SİLİSYUM DİOKSİTİN ETKİSİ(Yüksek Lisans Tezi)Alpay İNALGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTemmuz 2006ÖZETBu çalışma infrared özellikli kamuflaj boya formülasyonu ve silisyumdioksitin boyanın yansıma özelliklerine etkisiyle ilgilidir. Boya rengininseçiminde Türkiye'nin batı bölgelerinin bitki örtüsü yapısı dikkatealınmış ve bu bitki örtüsü yapısının %65'ini oluşturan yeşil renkkullanılmıştır. Yeşil rengin değişik tonlarında yapılan boyaların infraredyansıma değerleri spektrofotometrik olarak ölçülmüştür.Formülasyonlarda yansıma değerlerinin TS 4856 numaralı TürkStandardında belirlenen limitler içerisinde olması sağlanmıştır. Eldeedilen infrared özellikli boya formülasyonları esas alınarak;formülasyonda kullanılan silisyum dioksitin yansıma özellikleri üzerineetkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla sadece silisyum dioksitmiktarı değiştirilerek çeşitli boya formülasyonları hazırlanmış veboyaların infrared yansıma değerleri ölçülmüştür. Yapılan ölçümlersonucunda silisyum dioksit miktarındaki değişimin boyanın yansımadeğerlerini değiştirmediği görülmüştür. Silisyum dioksit miktarındakideğişimin boyanın speküler parlaklığına olan etkisini görebilmekamacıyla glossmetrede 850 açıda ölçümler yapılmıştır. Glossmetre ileyapılan ölçümlerde speküler parlaklık miktarında değişim olduğugözlenmiştir. Boyanın speküler parlaklığı ile silisyum dioksit miktarıvarasında bir bağıntı verilmiş ve formülasyonda kullanılması gerekenminimum silisyum dioksit miktarı tayin edilmiştir.Bilim Kodu : 912.1.092Anahtar Kelimeler : infrared, kamuflaj, alkid boya, silisyum dioksitSayfa Adeti : 80Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Muzaffer BALBAŞI
Özet (Çeviri)
viFORMULATION OF INFRARED REFLECTION CAMOUFLAGE PAINTAND INVESTIGATION ON INFRARED REFLECTION EFFECTS OFSILICON DIOXIDE(M.Sc.Thesis)Alpay İNALGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTThese studies; formulation of infrared camouflage and invertigation ofinfrared spectral reflection effects of silicon dioxide. Paint colorselection, camouflage paint is formulated by considering the plantcover of west of Türkiye. These plant cover is green color which is be65% plant cover of Türkiye. Infrared spectral reflectance values ofcamouflage paint are measured in spectrofotometer. Spectralreflectance values of the formulated infrared spectral reflectancecamouflage covers values of TS 4856 specification. Invertigation ofinfrared spectral reflectance effects of silicon dioxide that at formulatedinfrared camouflage paint. Various formulation of paint is formulatedthat amount of only silicon dioxideis changed and infrared spectralreflectance values of camouflage paint are measured. As a result ofthese studies, amount of silicon dioxide is changed that infraredreflection values of camouflage paint is not changed. Specular glossvalues of camouflage paint are measured in 85 degree by glossmeterfor invertigation of infrared reflection effects of various amount ofsilicon dioxide. As a result of these studies specular gloss values ofcamouflage paint with amount of silicon dioxide is changed. Alsoviiminimum amount of silicon dioxide is found that additional incamouflage paint formulationScience Code : 912.1.092Key Words : infrared, camouflage, alkyd paint, silicon dioxidePage Number : 80Adviser : Yrd.Doç.Dr.Muzaffer BALBAŞI