Güneydoğu anadolu bölgesinin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve bölge turizmine etkisi
The Evolotion of tourism potentials of southeast anatolian region and teh accefts of region's tourism
- Tez No: 183965
- Danışmanlar: PROF. ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Tourism, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGES N N TUR ZM POTANS YEL N NDEĞERLEND R LMES VE BÖLGE TUR ZM NE ETK LER(Yüksek Lisans Tezi)Ali Serhan ERELGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETGüneydoğu Anadolu Bölgesi Türkiye'de Kültür Turizmi açısından oldukçafazla potansiyele sahip olmasına rağmen henüz turizmde istenen düzeyegelememiştir. Bu sonucu yaratan temel sorunlar kaynak taraması ile tespitedilmiş, sonrasında GAP dahilinde yer alan 9 ilde Arazi Çalışması yapılmıştır.Arazi çalışmasında bölgede var olan yüksek potansiyellere rağmen turizmsektörünün geri kalma nedenleri belirlenmiş, bu sorunlar üzerinde ne gibidüzenlemeler yapılması gerektiği saptanmıştır. Yapılan araştırmada bölgedegeliştirilecek turizm dalları belirlenmiş ve ne tür faaliyetler ile bu dallarınartırılabileceği saptanmıştır. Yerinde yapılan arazi çalışması ile daha gerçekçisonuçlara ulaşılmış ve getirilen kararların organizasyon şeması hazırlanarakuygulanabilirliğinin artırılması sağlanmıştır.Bilim Kodu : 801.1.077Anahtar Kelimeler : Güneydoğu Anadolu Projesi, turizm potansiyelleri,tur güzergahlarıSayfa Adedi : 120Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şule KARAASLAN
Özet (Çeviri)
THE EVOLOTION OF TOURISM POTENTIALS OF SOUTHEASTANATOLIAN REGION AND THE AFFECTS OF REGION?S TOURISM(M.Sc. Thesis)Ali Serhan ERELGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTSoutheast Region has a large potential for cultural tourism it hasn?t yet reachedto prospected level. The underlying reasons were determined by scanning ofreferences, and then field study was performed on nine cities which wereincluded in the SAP Region. Despite high potentials the reasons forunderdevelopment of tourism sector have been diagnosed at the spot, themajors to be taken have been planed during field study. Through theplanning?s, the future disciplines of tourism have been figured out, efforts to bemade to enhance the discipline have also been decided. Through the on site fieldstudies, more realistic results have been reached and presented planningdecisions have been introduced in the form of organizational charts, thus toincrease their applicability.Science Code : 801.1.077Key Words : Southeastern Anatolian Project, tourism potentials, tourdestinationsPage Number : 120Adviser : Prof. Dr. Şule KARAASLAN