Aromatik nitro bileşiklerinin indirgenmesiyle hazırlanan aminlerden yeni schiff bazlarının ve metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of new schiff bases and their metal complexes from amines are prepared with reduction of aromatic nitro compounds
- Tez No: 183964
- Danışmanlar: PROF.DR. PERİHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ivAROMATİK NİTRO BİLEŞİKLERİNİN İNDİRGENMESİYLEHAZIRLANAN AMİNLERDEN YENİ SCHİFF BAZLARININ VE METALKOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ(Doktora Tezi)Dilek NARTOPGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAğustos 2006ÖZETBu çalışmada, önce 2-nitrobenzaldehit ve 5-nitrofurfural'ın o-aminofenol ile etkileştirilmesi sonucu iki nitro Schiff bazı sentezlendi.Bu Schiff bazlarının nitro grupları Na2S2O4 ile indirgendi. Oluşan aminobileşiklerinin farklı aldehitler ile tepkimesinden yedi adet yeni asimetrikdiimin bileşiği sentezlendi. Bu bileşiklerin Fe(III) ve Ni(II) komplekslerielde edildi. Ligant ve komplekslerin yapıları element analizleri,spektroskopik yöntemler, TGA, LC-MS, manyetik duyarlılık ve iletkenlikölçümleri ile aydınlatıldı. Biri hariç tüm komplekslerin dimerik yapıdaolduğu görüldü. İki kompleks için kare düzlem yapı, diğer kompleksleriçin sekizyüzlü geometri önerildi.Bilim Kodu : 201.1.005Anahtar Kelimeler : Asimetrik diimin bileşikleri, Fe(III) ve Ni(II) komp-leksleri, Schiff bazları, indirgenme, NO2 grubu-nun indirgenmesiSayfa Adedi : 155Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Perihan GÜRKAN
Özet (Çeviri)
ivSYNTHESIS OF NEW SCHIFF BASES AND THEIR METALCOMPLEXES FROM AMINES ARE PREPAREDWITH REDUCTION OF AROMATICNITRO COMPOUNDS(Ph. D. Thesis)Dilek NARTOPGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYAugust 2006ABSTRACTIn the present study, firstly, two nitro Schiff bases were synthesizedfrom the reaction of 2-nitrobenzaldehyde and 5-nitro-2-furaldehydewith o-aminophenol. The nitro groups of the Schiff bases werereduced with Na2S2O4. The amino compounds obtained were reactedwith different aldehydes. Therefore, seven new assymmetric diiminecompounds and their Fe(III) and Ni(II) complexes were synthesized.The structures of the ligands and the complexes were characterizedby elemental analyses, spectroscopic methods, TGA, LC-MS, magneticsusceptibility and conductivity measurements. All the complexes,except one, were found to have dimeric structure. Square planargeometry for two complexes and octahedral geometry for the othercomplexes were suggested.Science Code : 201.1.005Key Words : Assimmetric diimine coumpounds, Fe(III) and Ni(II)complexes, Schiff bases, reduction, reduction ofNO2 groupPage Number : 155Adviser : Prof. Dr.Perihan GÜRKAN