Ultrasonik yöntemde kaynak hatalarının optimum test parametrelerinin belirlenmesi
Determination of optimum test parameters of welding defect in ultrasonic method
- Tez No: 183998
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETULTRASON K YÖNTEMDE KAYNAK HATALARININ OPT MUM TESTPARAMETRELER N N BEL RLENMESBu çalışmada, 30 mm kalınlığında çelik parçalar (St-37-2) X, Y, V ve L-kaynak ağzıaçılarak örtülü elektrodla elektrik ark kaynağı kullanılarak kaynak edilmiştir. Kaynakbölgelerinde farklı tipte kaynak hataları (curuf kalıntıları, gözenek ve boyuna çatlaklar)yapay olarak oluşturulmuştur. Kaynakların ultrasonik incelemeleri; prob açısı, frekansıve ölçüm konumu değiştirilerek bu parametrelerin optimum degerlerini bulmak içinyapılmıştır. Ultrasonik testler darbe-yankı tipi ultrasonik cihaz ve 2-4 MHz frekanslı,450-600 ve 700 açılı problar kullanılarak A tarama modunda gerçekleştirilmiştir.Her bir yapay hatanın optimum test parametreleri; prob açısı, frekansı ve ölçüm konumu%40 ekran seviyesindeki kazanç sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. 450 açılı 2 MHzprob kullanılarak yapılan ölçümler tüm kaynaklı birleştirmelerde en iyi sonuçlarıvermiştir. En iyi yankılar; ses demetini arka cidardan yansıtmadan, en kısa mesafedentek adımla ölçüm yapıldığında elde edilmiştir. Tüm testlerde; prob açısı, frekansı veölçüm konumunun kazanç seviyelerine etkisi açıkça görülmüştür.x
Özet (Çeviri)
SUMMARYDETERMINATION OF OPTIMUM TEST PARAMETERS OF WELDINGDEFECTS IN ULTRASONIC METHODIn this study, 30 mm thick steel specimens (St 37-2) with X, Y, V and L-shaped grooveswere welded using electric arc welding with coated electrode. Different types of welddefects (slag inclusions, porosity and longitudinal crack) were artificially produced inthe welds. Ultrasonic examination of the welds were carried out by varying parameterssuch as probe angle, frequency and meassuring position to find their optimum values.The ultrasonic tests were conducted by using pulse-echo type ultrasonic equipment andprobes with 2-4 MHz frequencies, 450-600 and 700 angles according to A-Scaninspection mode.For each type of artificial defect, optimum test parameters such as probe angle,frequency and meassuring position at gain levels according to 40% of screen heightwere evaluated. It was found that the optimum parameters were obtained by using2 MHz probe with 45o angle. The best signals were received when back wall echo waseliminated in a shortest distance in single step. In all of the tests, the effects of probeangle, frequency and meassuring position on the gain levels were clearly observed.xi