Üretilmiş funktorlar
Derived functors
- Tez No: 184100
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ARVASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÜRET LM Ş FUNKTORLARAYŞENUR AKGÜNÖZETBu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde bu çalışmada kullanılacak olan temel kavramlar olan ?Kategorive Funktorlar, Direkt Çarpım ve Direkt Toplam, Tamlık, Serbest R-Modüller ve TensörÇarpım? tanımlandı ve ilgili teoremler verildi.kinci bölümde ? njektif Modüller? ve ?Baer Kriteri? verildi.Üçüncü bölümde ise ? R -Modül Kompleksleri? tanımlandı ve Modülkategorileri arasında, `Üretilmiş Funktor' olarak adlandırılan bir funktor dizisitanımlandı. Bunun için bir M , R -Modülünün bir çözülmesi bir T funktorunauygulandı. Daha sonra bu injektif çözülmeye karşı gelen kısaltılmış kompleksyardımıyla Rn T sağ üretilmiş funktor tanımlandı.
Özet (Çeviri)
DERIVED FUNCTORSAYŞENUR AKGÜNSUMMARYThis thesis consists of three chapters.In the first chapter, we give some basic information such as ?categories andfunctors, direct product and direct sum, exactness, free R-Modules and tensor productand homological algebras?In the following chapter, we give the notions of ?Injective Modules? and ?BaerCriterion?.In the following chapter of this thesis given a functor T between categories ofmodules, we construct a sequence of a new functor called desined functor T study ofgrup extensions. To evaluate this functor on a module M choose a injective resolution ofM, aplly the functor T and take homology of the resulating complex by using deletedcomplex which is associated the injective resolution.