1-propanol, dietileter, 1-octanol ikili ve üçlü karısımların akustik ve termodinamik özellikleri
The acoustic and thermodynamics properties of binary and ternary mixtures 1-propanol, diethylether, 1-octanol
- Tez No: 184101
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETBu çalışmada ilk olarak saf 1-propanol, dietileter, 1-oktanol'deki ultrases hızı,yoğunluk ve viskosite değerleri deneysel olarak ölçülmüştür. Daha sonra (1)1-propanol+ dietileter (2) 1-propanol + 1-oktanol, (3) dietileter + 1-oktanol ikili karışımları ve (4)1-propanol + dietileter +1-oktanol üçlü karışımın deneysel yoğunlukları, ses hızları veviskositeleri ölçülmüştür. Saf bileşenlerin ve karışımların ses hızı ve yoğunluk değerlerikullanarak molar isentropik sıkıştırılabilirlik, molar hacim sapması, molar isentropiksıkıştırılabilirlik sapması ve ultrases hız sapması hesaplanmıştır. Deneysel olarakölçülen kinematik viskosite değerleriyle deneysel olarak ölçülen yoğunluk kullanılarakdinamik viskosite değerleri hesaplanmıştır. Saf bileşenler ve karışımlar için hesaplanandinamik viskosite kullanılarak viskosite sapması hesaplanmıştır. kili karışımlardamolar hacim sapması, molar isentropik sıkıştırılabilirlik sapması, ultrases hız sapması,viskosite sapması değerleri Redlich Kister Eşitliğine uyarlanmıştır. Aynı özellikler üçlükarışımlarda ise Cibulka denklemine uyarlanmıştır.Sapma değerleri incelenerek ikili ve üçlü karışımlarda mevcut olan moleküllerarası etkileşmeler hakkında bilgi edinilmiştir.kili ve üçlü karışımların ultrases hız değerleri Serbest Yol Teorisi, ÇarpışmaFaktörü Teorisi, Nomoto Bağıntısı, Junjie Teorileri kullanılarak hesaplanılmıştır. Buhesaplanan ikili ve üçlü karışımların ses hızı değerleri deneysel ses hızı değerleriylekarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, first, the speeds of ultrasound , the density and viscosity values in1-propanol, diethylether, 1-octanol have been measured experimentally. Then, theexperimental densities, speeds of ultrasound and viscosities of the binary mixtures of (1)1-propanol + diethylether, (2) 1-propanol + 1-octanol and (3)diethylether + 1-octanoland the ternary mixtures of (4) 1-propanol + diethylether + 1-octanol have beenmeasured. By using the speed of ultrasound and density values of pure components andmixtures the molar isentropic compressibility deviation, excess speed of ultrasoundexcess and excess molar volume have been calculated. The dynamic viscosity valueshave been calculated by using kinematik viscosity values measured experimentally andthe density measured experimentally. The viscosity deviation has been calculated byusing these values. In binary mixtures excess molar isentropic compressbility, excessmolar volume, excess speeds of ultrasound and viscosity deviation values have beenfixed for Redlich Kister Type Equation. The same properties have been fixed forCibulka Equation in ternary mixtures.By studying deviations values, the information on intermoleculer interactions inbinary ternary mixtures has been obtained.The speed of ultrasound values of the binary and ternary mixtures have beencalculated by using the Free Length Theory, Collision Factor Theory, Nomoto Relationand Junjie Theories. The speed of ultrasound values and the experimental values ofthese binary and ternary mixtures calculated have been compared experimentally.