Bazı makrofungus izolatlarının farklı besi ortamlarında eksopolisakkarit üretim potansiyeli üzerine çalışmalar
Studies on exopolysaccharide production in different culture media by some mushroom isolates
- Tez No: 184138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, bazı makrofungus izolatlarının farklı besiyerinde 5, 10 ve 15. günlerdekihücre kuru ağırlığı, pH değişimi, glukoz miktarı ve eksopolisakkarit üretim değerleribelirlenmiştir. Çalışmada, Ganoderma carnosum, Trametes versicolor, Trameteshirsuta, Fomes fomentarius, Schizophyllum commune, Lenzites betulina Polyporusarcularius, Lentinus strigosus, Pleurotus ostreatus, Pleurotus eryngii, Antrodia serialis,Paxillus panuoides, Cerrena unicolor, Clavariadelphus truncatus, Suillus collitinus veGloeophyllum abietinum olmak üzere 16 farklı türe ait toplam 19 izolat kullanılmıştır.Elde edilen değerler makrofungusların zamana ve büyüme ortamına bağlı olarak farklımiktarda eksopolisakkarit ürettiğini göstermektedir. Elde edilen verilere göre en fazlaeksopolisakkarit üretiminin, Gloeophyllum abietinum (3805 mg), Pleurotus eryngii(3685 mg), Ganoderma carnosum (D21) (3540 mg), Pleurotus ostreatus (3220 mg),Schizophyllum commune (2862 mg) ve Ganoderma carnosum (M88) (2467 mg).tarafından gerçekleştirildiği gözlenmektedir. Eldeki veriler, hücre ağırlığınıneksopolisakkarit üretim miktarını her zaman etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been determined the production of exopolysaccharide and mycelialdry weights, consumption of glucose and changes in pH during incubation in differentculture media by some macrofungi isolates. Total amount of 19 different isolatesbelong to 16 different species Ganoderma carnosum, Trametes versicolor, Trameteshirsuta, Fomes fomentarius, Schizophyllum commune, Lenzites betulina, Polyporusarcularius, Lentinus strigosus, Pleurotus ostreatus, Pleurotus eryngii, Antrodia serialis,Paxillus panuoides, Cerrena unicolor, Clavariadelphus truncatus, Suillus collitinus andGloeophyllum abietinum, are used for research. It has been determined that macrofungiisolates produce different amount of exopolysaccharides depending on incubation timeand environmental conditions. Most productive macrofungus isolates were determinedas Gloeophyllum abietinum (3805 mg), Pleurotus eryngii (3685 mg), Ganodermacarnosum (D21) (3540 mg), Pleurotus ostreatus (3220 mg), Schizophyllum commune(2862 mg) and Ganoderma carnosum (M88) (2467 mg). Also, through this research, wecan argue that, mycelial dry weights do not effect exopolysaccharide production.