1,2,4-triazol-5-on türevlerini asit-baz davranışlarının incelenmesi
Quantum chemical studies the protonation behaviour of 1,2,4- triazol-5-on derivatives
- Tez No: 184140
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZETBu çalışmada 1,2,4,- triazol-5-on türevlerinin ve model moleküllerininprotonlanması teorik olarak incelenmiştir. Semiempirik yöntemler ile hesaplananoluşum ısısı, entalpi, entropi ve serbest enerji değerleri kullanılarak protonlanma asitliksabitleri, pKa bulunarak asıl molekül ve proton göçünün hidrojenlerle metillerindeğiştirilmesi ile sağlandığı model moleküller için elde edilen veriler karşılaştırılarakbirinci ve ikinci proton alma mekanizmaları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe protonation behaviour of 1,2,4-triazol-5-on derivaties were studiedtheoretically. Heat of formation values, entalphy and entrophy energies as well as thefree energies were calculated by semi-emprical methods. Using the calculatedthermodynamic parameters the acidity constants, pKa values were predicted for themain molecules and for their models in which the proton migration is eliminated byreplacing -H atoms with -Me groups.