Ponzanın hafif harç yapımında endüstriyel hammadde olarak kullanımı
The use of pumice in lightweight mortar as an industrial raw material
  1. Tez No: 184321
  2. Yazar: NAZMİ ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnşaat sektöründe yapı malzemesi teknolojisinde kaydedilen son gelişmelere paralelolarak, yapı malzemelerinin birbirine bağlanmasında kullanılan örgü harçlarınınkullanımı da önem kazanmıştır. Bu nedenle, yapılardaki dayanım ve yalıtımözelliklerinin belirlenebilmesi için doğal hafif agrega olan pomzanın, örgü harcındakullanılma olasılığının araştırılması gerekmektedir.Bu tez çalışmasında, Kayseri ve Nevşehir bölgesinden getirilen pomza agregaları veİzmir bölgesinden getirilen perlitik pomza agregalarından elde edilen harçlarındayanım, birim ağırlık, ultrases, su emme, rötre v.b. gibi teknik özellikleribelirlenerek, standartlara uygun hafif örgü harcı olarak kullanılabilirliğiaraştırılmıştır. Bu araştırmalarda değişken parametre olarak çimento miktarı elealınmıştır. Elde edilen veriler ışığında, getirilen pomza örneklerinin, hafif örgü harcıyapımında hangisinin daha uygun agrega olduğu ve optimum çimento miktarının neolduğu belirlenmeye çalışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Harç, Pomza, Perlitik Pomza, Hafif Agrega, Yalıtım
Özet (Çeviri)
In parallel to the recent improvements in construction materials technology inconstruction sectors, the use of masonry mortar used in binding the buildingmaterials has gained importance. For this reason in order to find the compressivestrength and isolation characteristics in buildings the possibilities of the use ofpumice as a lightweight aggregate in mortar should be searched.In this thesis work determining the technique characteristics of mortars such ascompressive strength, unit volume weight, seismic velocity, water absorption,shrinkage, etc. obtained from the pumice aggregates brought from Kayseri andNevşehir region and pekstayn brought from İzmir, the use of pumice as lightweightmortar appropriate to the standards currently valid. In these researches, cementamount was used as a variable parameter. The experimental test work findings showthat pumice sample is more suitable aggregate and optimum cement amount is triedto be determined.KEY WORDS: Mortar, Pumice, Pekstayn, Lightweight Aggregate, Isolation