Mühendislik eğitimi için internete dayalı, interaktif, sanal mikrodenetleyici laboratuar tasarımı
Internet-based, interactive, virtual microcontroller laboratory desing for engineering education
  1. Tez No: 184349
  2. Yazar: KUBİLAY TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKİF KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
iiiÖZETMühendislik fakültelerini diğer eğitim veren kurumlardan ayıran en önemli özellikuygulamalı eğitim vermesidir yani teorik eğitimin laboratuar çalışmaları iledesteklenmesidir. Bu sayede öğrenciler uygulama becerisi kazanmaktadırlar. Fakatihtiyaçlara cevap verebilecek bir laboratuar kurulması üniversitelere yüksek bir maliyükümlülük getirmektedir.Bu çalışmada, özellikle elektrik-elektronik, elektronik-haberleşme ve bilgisayarmühendisliğinde eğitimi verilmekte olan mikro denetleyici dersi için 8051 tabanlı biruzaktan eğitim laboratuarı tasarlanmıştır. Bu laboratuar, sanal bir laboratuar olmayıpinternete dayalı gerçek bir laboratuardır. Deneyler internet üzerinden gerçekelektronik devreler kullanılarak yapılabilmektedir. Öğrenciler böylece, laboratuarçalışmalarını belirli zaman ve mekana bağlı kalmadan internet üzerinden istenilenyer ve zamanda gerçekleştirebilmektedir.Bu çalışma için 3 ayrı mikro denetleyici seti hazırlanmıştır. Bu deney setleri sunucuile yerel ağ üzerinden haberleşecektir. Öğrencilerin hazırladığı programlar internetüzerinden sunucu aracılığı ile yerel ağa gönderilecek ve ilgili deney setiprogramlanacaktır. Programın çalışması yine sunucu sayesinde sanal olarakizlenebileceği gibi, kamera ile de deney sonuçları gözlemlenebilecektir.Bu çalışmada deney setlerini ve sunucu bilgisayarı kontrol etmek ve öğrencilerininternet üzerinden deneye bağlanmaları için kullanılacak ara yüz Java, C#programlama dilleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Uzaktan Eğitim, Web Tabanlı Eğitim, İnternet TabanlıLaboratuar, Kontrol Alan Ağı (CAN), 8051
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTThe main characteristic of Engineering Faculties that differs from other educationinstitutions is that they carry out practical education; that is to say their studies aresupported by theoretical education laboratories. By this, students gain practical skills.However, installation of a laboratory that serves a need, brings high economicalobligations to the universities.In this study, an 8051 based microcontroller remote laboratory for MicrocontrollerLecture was designed for electric-electronics, electronics-communication andcomputer engineering. This laboratory is an internet based real laboratory, not avirtual one. The students can do experiment using real electronic circuit throughinternet. So the students can do their laboratory studies wherever they are andwhenever they want via internet.In the study, 3 different microcontroller modules were designed. These modulescommunicate with a server through an industrial local area network. The programsthat are prepared by students will be sent to local area network via server and theassociated experiment modules will be programmed via internet. The operation ofprogram can also be monitored virtually by the server and experiment results can beobserved with using a camera.In this study, in order to control server and experiment modules and to connect to theexperiment via internet, the user interface is designed using Java and C#programming languages.KEY WORDS: Distance Education, Web Based Education, Internet BasedLaboratory, Controller Area Network (CAN), 8051 Microcontroller