Farklı taban ortamlarında farklı yemle beslenen mersin balıklarının (Acipenser güldenstaedtii, B&R, 1833) büyüme performanslarının karşılaştırılması
Comparison on growth performance of sturgeon (Acipenser güldenstaedtii, B&R, 1833) juveniles at different bottom substrates and commercial feeds
  1. Tez No: 184420
  2. Yazar: ERTAN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÇELİKKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, farklı zemin (beton, çakıllı) ortamlarında farklı yemle (sazan yemi, alabalıkyemi) beslenen Rus mersin balıklarının ( Acipenser güldenstaedtii, B ve R, 1833) büyümeperformanslarının karşılaştırılması yapılmıştır.Araştırmada kullanılan Rus mersin balıklarının yumurtaları 13 Ocak 2001 tarihin'de RusyaKrasnodar Balıkçılık Araştırma Enstitüsü'nden Fakültemiz Sapanca Birimi'ne uçaklagetirilmiş ve büyütülmüştür. Denemede ortalama 401,3±10,55 gr ağırlığında, 47,3±0,32 cmtotal boy uzunluğunda 21 aylık mersin balıkları 09.09.2001'de deney havuzlarınayerleştirilmiş ve 11.09.2002'ye kadar büyütülmüşlerdir. Yıl boyunca yapılan ölçümlerde, susıcaklığı 5,5-24,3ºC (ort. 13,08 ºC) arasında, çözünmüş oksijen miktarı 4,6-8,5 mg/l (ort. 5.45mg/l) ve pH değeri 7,1-7,6 (ort.7.38) değişim göstermiştir.Çalışma sonunda balıkların canlı ağırlık ve boy artışları, kondisyon faktörleri, spesifikbüyüme oranı ve yem değerlendirme oranları tespit edilmiştir. Gruplar arasında balıklarınağırlık artışlarına göre yapılan Varyans analizinde bir fark oluşmamıştır (Tablo 7). Fakatbeton zemine sahip havuzda alabalık yemi ile beslenen 4. Grupta bulunan balıkların, 4., 5. ve7. periyotta (P< 0.05) ve 6.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of two different (concrete and pebbles) substrates and two commercialfeeds (carp and trout feeds) were used on comparison of sturgeon( Acipenser güldenstaedtii,B&R, 1833) growth performance.Fertilised eggs were imported from Russia (Krasnodar Fisheries Research Institute) in January2001. At the beginning of this study, initial mean body weight and total length of juvenileswere 401,3±10,55 g and 47,3 ±0,32 cm. The water temperature was ranged from 6,2-20,7ºCin July 2001 to July 2002. Water temperature, dissolved oksigen and pH levels were observedday by day. During the experiment, water temperature was between 5,5-24,3 ºC, dissolvedoksigen level was between 4,6-8,5mg/l, and pH level was between 7,1-7,6.At the end of the study, live weight and length gain were measured and all these values wereused to calculate condition factor, spesific growth rate and food conversion rate.There were no significant differences in the periods, according to live weight gain of fish(P>0,05).