Investigation novel tumor markers based on hybridoma technology
Yeni tümör belirleyicilerin hibridoma teknolojisine dayalı olarak araştırılması
  1. Tez No: 184457
  2. Yazar: HİLAL ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. TAMER YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hibridoma teknolojisi, monoklonal antikor üretimi için yararlanılan oldukça özgün birtekniktir. Monoklonal antikorlar kanser araştırmalarında; kanserli dokunun benign veyanormal dokuya karşı ayırıcı tanısında, tumor tipinin ayırıcı tanısında, tumor biyopsisiörneklerinin evrelerinin belirlenmesinde, tumor hücreleri veya kanserli hastaserumlarında artan veya azalan biçimde düzenlenen antijenlerin saptanmasında vebirincil veya metastazik lezyonların saptanmasında tumor belirleyici olarakkullanılmaktadır. Bunun yanı sıra monoclonal antikorlar; hastalık seyrinin öngörüsünde,görüntüleme ayıraçlarının tumor hücrelerine hedeflenmesi gibi tanısal yaklaşımlarda veterapide, sitotoksik ayıraçların hücre yüzey moleküllerine yönlendirilmesi ve hücreyüzey moleküllerinin tetiklenmesi veya bloke edilmesi icin kullanılmaktadır. Buçalışma, apoptoz tetiklenmiş hepatoselüler karsinom hücre hattı HuH-7'a karşı 6D5 ve9C11 monoklonal antikorlarının üretimini takiben, karakterizasyon deneyleriniiçermektedir. 6D5 antikoru, Western blotlaması deneylerinde kullanılan 28 hücrehattından oluşan bir panelde 5 farklı epitopu tanımaktadır. Immünohistokimyaçalışmalarında 6D5, karaciğer kanseri doku örneklerindeki sirozlu ve kanserli hücreleripozitif boyamaktadır. Diğer yandan, 9C11 antikoru, 28 hücre hattından oluşan aynıpanelde tek bir bant tanımakta ancak kullandığımız deneysel koşullar altındakiimmunohistokimya çalışmalarında, karaciğer kanseri doku örneklerindeimmunoreaktivite göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Hybridoma technology is a highly specific technique utilized for the production ofmonoclonal antibodies. In cancer research, monoclonal antibodies are used as tumormarkers for diagnosis of malignant tissue versus benign or normal, for differentialdiagnosis of tumor type, for pathological grading of tumor biopsy specimens, fordetection of the antigens that are up- or down-regulated in tumor cells or in sera ofcancer patients, and for detection of primary or metastatic lesions. Additionally,monoclonal antibodies are employed in predicting the course of the disease, indiagnostic approaches for carrying imaging reagents to tumors, and in therapy fortargeting cytotoxic reagents to and triggering or blocking cell surface molecules. Thisstudy involved generation of 6D5 and 9C11 monoclonal antibodies against apoptosisinduced hepatocellular carcinoma cell line HuH-7, followed by characterizationexperiments. 6D5 antibody recognized 5 different epitopes in a panel of 28 cell lines inWestern blotting experiments. In immunohistochemistry studies, 6D5 demonstratedpositive staining in cirrhotic and cancerous cells of liver cancer tissue samples. On theother hand, 9C11 antibody recognized a single band in the same panel of 28 cell linesbut it was not immunoreactive in immunoperixodase studies of liver cancer tissuesamples, under our experimental conditions.