Hücresel sinir ağlarında denge noktasının varlığı için yeni kriterler
New criteria for the existence of stable equilibrium points in cellular neural networks
- Tez No: 184496
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ARIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, simetrik olmayan hücresel sinir ağlarında kararlı bir denge noktasının varlığıiçin yeni kriterler bulmak üzerine yoğunlaşılmış ve CNN'ler için saturasyon bölgesindekararlı bir denge noktasının varlığını garanti eden birkaç özgün sonuç elde edilmiştir.Elde edilen sonuçlar, şablon elemanlarına bir takım kısıtlamalar getirmekle birlikte hemsimetrik hem de simetrik olmayan CNN'lere uygulanabilmektedir.Kararlılık koşulları, bazı yönlerden CNN sisteminin geribesleme matrisinin özellikleriile ilişkili olduğundan, matrislerin belli sınıflarına ait özellikler, bu çalışmalarauygulanabilmiştir.Son olarak, elde edilen sonuçlar sayısal örnekler kullanılarak literatürdeki diğersonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on the problem of finding new conditions for the existence ofstable equilibrium point in nonsymmetric cellular neural networks. Several originalresults ensuring the existence of stable equilibrium point in the total saturation regionfor CNNs are obtained. The conditions impose constrains on the elements of thetemplates. The results are applicable to both symmetric and nonsymmetric CNNs.Since conditions on stability are in some way related to the properties of the feedbackmatrix of the CNN system, a study of the properties of certain classes of real matrices iscarried out.Finally, the results obtained are compared with the previous results in the literature byusing some numerical examples.