Bazı ketonların asimetrik indirgenmesi
Asymmetric reduction of some ketones
  1. Tez No: 184497
  2. Yazar: TÜLAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETBAZI KETONLARIN ASİMETRİK İNDİRGENMESİDeğişik zincir uzunluğunda enantiyomerce zengin kiral 4 adet dialkil , 5 adet alkil aril, 1adet aril sikloalkil ve 1 adet alkil benzil sekonder karbinoller eşdeğerleri prokiralketonların modifiye kiral NaBH4 yöntemi ile asimetrik indirgenmesi sonucusentezlenmişlerdir. Bu çalışmada sekonder alkoller rasemik halde de literatürden farklıyöntemle elde edilmişlerdir.Sentezi amaçlanmış 11 adet enantiyomerce zengin kiral alkollerin iki tanesi dışındahepsi orjinaldir. Başlangıç maddesi olan ketonlar ile rasemik ve kiral alkollerkromatografi yöntemi ile saflaştırılmışlardır.Rasemik NaBH4 indirgenmesinin verimi % 100'e yakın olup kiral NaBH4 asimetrikindirgemesinin verimi % 85-95 arasındadır.Sentezlenen kiral alkollerin çevirme açıları, E.N.(veya K.N.), nD, rf, 1H-NMR, IR, C,Hgibi analiz bulguları saptanmıştır ve rasem alkoller ile karşılaştırılmıştır.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYASYMMETRIC REDUCTION OF SOME KETONESEnantiomerrically enriched chiral 4 dialkyl, 5 alkyl aryl, 1 aryl cycloalkyl and alkylbenzyl seconder carbinols with different carbon chains were synthesized by asymmetricreduction their corresponding prochiral ketones via modified chiral NaBH4 method. Inthis work, the rasemic seconder alcohols were obtained too, differently from theliterature.The 11 enantiomerrically enriched chiral alcohols aimed to synthesize are originalexcept two ones.Ketones, starting substances and rasemic and chiral alcohols were purified bychoromatographic methods.The yield of rasemic NaBH4 reduction was nearly of 100 % and the of chiral NaBH4asymmetric reduction of 85-95 %.nD, rf, 1Optical rotations, melting points (or boiling points), H-NMR, IR, C,Hanalyses of the syntesized chiral alcohols were determinated and compared with thoseof rasemic.ix