Farklı sürelerde büyüme hormonu uygulanan alabalıklarda (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı ve vücuttaki birikimi
The growth performance and residue levels in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) after application of porcine grwth hormone (pGH) in different time intervals
  1. Tez No: 184502
  2. Yazar: DENİZ DEVRİM TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SALİH ÇELİKKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
viÖZETFARKLI SÜRELERDE BÜYÜME HORMONU UYGULANANALABALIKLARDA (Oncorhynchus mykiss) BÜYÜME PERFORMANSI VEVÜCUTTAKİ BİRİKİMİBu çalışmada, gökkuşağı alabalıklarının (Onchorhynchus mykiss) yetiştiriciliğindebüyüme hormonunun, bu balıkların büyüme özelliklerine etkisi ve yine bu hormonunkullanımından kaynaklanabilecek balık etinde hormon kalıntısı olasılığı incelenmiştir.Çalışmada iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada deney için ayrılan alabalıklaryemeklik ağırlığa ulaşıncaya kadar büyütülürken çeşitli periyotlarda büyüme hormonuenjeksiyonu yapılmıştır. Çalışma için ağırlıkları birbirine olabildiğince yakın üç deneygrubu ve bir kontrol grubu ve paralelleri oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise yemeklikağırlığa gelmiş olan deney balıklarından et ve kan örnekleri alınarak, bu örneklerdebüyüme hormonunun kalıntıları aranmıştır.çalışmada periyot değişikliklerinden kaynaklanabilecek büyüme farklılıkları ve kalıntıincelenirken, büyüme hormonu ile ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar dikkatealınmış ve bu çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir.Çalışma sonunda hormon enjeksiyonu yapılmış olan balıkların deney sonu ağırlıklarınınkontrol grubu balıklarına göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Yapılan hormonanalizlerinde ise gruplar arasında bir farka rastlanmamıştır.Elde edilen sonuçlar istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir ve bu değerlendirmelertablolar ve grafikler halinde verilmiştir. Bu değerlendirmeler araştırmanın sonunda dahaönceden yapılmış olan ve bu çalışmaya temel oluşturan diğer çalışmalar ilekarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
viiSUMMARYThe Growth performance and residue levels in rainbow trout (Oncorhynchusmykiss) after application of porcine growth hormone (pGH) in different timeintervals.In this study, effects of the porcine growth hormone on the growth performance ofrainbow trout (Oncorhychus mykiss) and the possible residue from the use of thehormone in fish meat and blood were investigated.The study was defined in two seperate phases. The first phase is the rearing of the fishwhich were chosen to be in the same weight range as close as possible, till they reachthe table size. Through this phase fish were injected with porcine somatotropin inperiods differing from one group to another. In the second phase harvested fish wereused for the blood and meat analyses to determine the residues if present.While investigating the growth response differences and residues through the study,information from the recent studies on growth hormone was revised and discussed.At the end of the study the final weights of the hormone injected fishes were higher thanthe control groups. But no resides were found in any fish in the hormone analyses.The data from the experiments were analysed statistically and the results are all given inthe tables and graphs. All these results were compared with the recent experimentswhich were the basis of this study.