Tasarımın temel prensipleri ve iç mimari tasarımda uygulama örnekleri
Design principles and interior design examples
  1. Tez No: 184506
  2. Yazar: JÜLİDE EDİRNE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
VÖZETGünümüzde tasarım şehirleşmeden en basit endüstri ürününe kadarher alana yayılmış bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Yirminci yüzyılınikinci yarısından itibaren ekonomik kalkınmanın en önemli konusu halinegelen tasarım, teknolojik üstünlükler, estetik değerler, kültürel anlamlar,ekolojik denge, imalat ve pazarlamanın konularıyla birlikte ele alınmayabaşlamıştır. Değişen değerler doğrultusunda tasarım tanımının tekrar elealınması, tasarım elemanlarının ve özellikle uygulamada yararlanılacak olantasarım prensiplerinin gözden geçirilmesinin yanı sıra; iç mimari tasarımkonusuna bu temel konular doğrultusunda bakmak, bu çalışmanın kurgusunuoluşturmaktadır.Değişen dengeleri kurmak için yapılan eylemler olarak tanımlanantasarım, etkili ve anlamlı bir görsel ürün yaratma sürecidir. Tasarım sırasındagörsel organizasyonların oluşması için kullanılan elemanlar, tasarımelemanlarıdır. Görsel anlatım dili nokta, çizgi, düzlem, renk, doku gibi, buelemanları ve aralarındaki ilişkileri içerir. Tasarım elemanları arasındakiilişkileri tanımlayan prensipler vardır. Ritm, denge, ölçek ve oran, vurgu vebütünlük tasarımın temel ilkeleridir. Bu elemanların ve prensiplerin bilinmesive anlaşılması tasarım sürecini daha kontrol edilebilir ve bilinçli bir halegetirir. Tasarımın tüm disiplinlerinde, bu elemanlar ve prensipler, farklıbaşlıklar altında olsa da, görsel anlatım dilinin grameri olarak karşımızaçıkmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
VISUMMARY?Design? is a concept of today which is spread out in the vast area from thecity planning to the industrial designing of an object. Starting from the secondhalf of the 20th century, ?design? became the most important parameter ofeconomics, being evaluated in different contexts such as technolgy,aesthetics, cultural values, ecology, production and marketing. In thestructure of this thesis, it is aimed to redifine the concept of ?design?according to the mentioned variables, especially focusing on the mainprinciples of implementation in interior design from a new point of view ofabove said changes of today.The process of design, which is an act of creating an aesthetical and as wellas an impressive and effective value, can also be defined as an action ofestablishing new rules of production in order to provide the balance ofdifferent parametres. In the design process the basic elements of design arethe elements of visual co-ordination. The language of design is a pattern ofthe elements such as ?the point?, ?the line? or ?the surface? and theirinterrelations as well. There are some basic principles of defining them. Forinstance; rytm, balance, scale, proportion, emphasizing and holism can beseen as the main principles of the design process. Evaluating all theseparametres and the principles is, a means of a more controlled andconscious designing process. In different fields and disciplines of the designprocess, the mentioned parametres and principles constitute the grammer ofthe visual language, having some different names according to the areasthey belong to.