Çok katlı boşluklu ve boşluksuz düzlem perdelerin kat sayısı artışına göre dinamik ve statik analizi
Dynamic and static analysis of the opening and non-opening plane shear walls for the increasing multistorey system
- Tez No: 184543
- Danışmanlar: PROF. AYTAÇ MERTOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ivÖZETBu çalışmada, perde-çerçeveli düzlem sistemlerde; perdelerin boşluksuz veboşluklu olması durumunda, kat sayısına bağlı statik ve dinamik analizleriyapılmıştır. Bunun için üç ana model oluşturulmuştur. Birinci model 4 katlı perde-çerçeveli, ikinci ve üçüncü modeller ise birinci modeldeki perdelere kapı ve pencereboşlukları bırakılarak elde edilmiş, boşluklu perde-çerçeveli sistemlerdir.Oluşturulan bu ana modellerin planı aynı olmak üzere, kat sayıları 8'eçıkarılmıştır ve ana modelden 4'er model daha türetilmiştir.Çözümler, Sonlu Elemanlar Metoduna dayalı SAP90 programı ile,a) Düşey Yük ( 1.4 G + 1.6 Q )b) Eşdeğer Deprem Yüküc) Dinamikyüklemeleri için yapılmış, her bir modelin çözümünden elde edilen sonuçlar tablo,grafik ve şekiller halinde verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Eşdeğer Deprem Yükü, Sonlu Elemanlar Metodu,Statik ve Dinamik Analiz, Perde-Çerçeveli Düzlem Sistemler
Özet (Çeviri)
vABSTRACTIn this study, in the shear wall-frame plane systems; static and dynamic analysisfor the numbers of storey are made when the shear walls are non-opening andopening. For this reason three main models are formed. The first model is a 4 storeyshear wall-frame system, the second and the third models which are formed withgiving door and window cavities to the first model?s shear wall, are the openingshear wall-frame systems.These main model?s plane is the same which formed and whose numbers ofstorey is increased to 8 and four each models are formed more from every mainmodel.Solutions are made fora) Vertical Load ( 1.4 G + 1.6 Q )b) Equivalence Earthquake Loadc) Dynamic Loadwith SAP90 program up to Finite Elements Method, the results which are obtainedfrom each model?s solution, are given as tableau, graphics and figures.KEYWORDS: Equivalence Earthquake Load, Finite Elements Method, Static andDynamic Analysis, Shear Wall-Frame Plane Systems