Sinop Murat Koca Konağı restorasyon önerisi
The restoration roposal of Murat Koca Mansion in Sinop
  1. Tez No: 184551
  2. Yazar: GAMZE YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu çalışma Sinop ilinde yer alan geleneksel konut mimarisi örneklerindenMurat Koca Konağı'nı konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapınıngünümüzdeki durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek korunmasıve gelecek nesillere aktarılabilmesi için uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışmakapsamında, Sinop Kefevi Mahallesi ile konağın yakın çevresi ve bugünküdurumu incelenerek, karşılaştırmalı çalışma ve eş zamanlı analizler ile konağınözgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, korumaölçütleri belirlenerek, bu ölçütlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ilebirlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmektedir.Anahtar Kelimeler : Murat ,Koca, Konak, Sinop, Restorasyon
Özet (Çeviri)
The thesis is issued on the House of Murat Koca, which is one of theexamples of the traditional houses, in Sinop. By analysing the existingconditions and restoration possibilities, the aim of the study is to search forthe proper functions for the conservation of the building and transferring itto the future generations. In the scope of the thesis, Kefevi District and thevicinity of the house, is diachronically analysed and the original state isinvestigated by a comparative study. The results of the analysis has beenevaluated, and some criteria determined; which coincides a restorationproject that combines the mentioned criteria along with the new functionsintroduced during the application phase.Key Words : Murat, Koca, Mansion, Sinop, Restoration