Geri kazanılabilir atıklar içerisinde atık kağıtların değerlendirilmesi ve ekonomik analizi
The Evaluation of waste papers within the wastes recycling and the analysis of its economic
  1. Tez No: 184554
  2. Yazar: YUSUF PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ivGER KAZANILAB L R ATIKLAR ÇER S NDEATIK KAĞITLARIN DEĞERLEND R LMES VE EKONOM K ANAL Z(Yüksek Lisans Tezi)Yusuf PEHL VANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETKatı atık problemi, teknoloji ve nüfusun giderek artmasına paralel olaraketkisini giderek arttırmakta olan bir çevre problemi haline gelmiştir. Bukapsamda katı atık geri kazanımı ülkelerin katı atık problemlerinealternatif bir çözüm olarak doğmuştur. Bu çalışmada, geri kazanımsistemlerinin dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimi, kullanım alanları,gerekliliği ve kullandıkları sistemler incelenerek geri kazanılabilir atıklariçerisinde kağıt atıkların nasıl ve ne şekilde değerlendirme olanaklarınınbulunduğu irdelenmiştir. Yapılan istatistiksel araştırmalarla Türkiye'deüretilen ve tüketilen kağıt miktarları tespit edilmiş ve 2020 yılına kadarTürkiye kağıt tüketim projeksiyonu Basit Regresyon Metoduna göretanımlanmıştır. Bu noktadan hareketle %36'lık kağıt geri kazanımoranımızın her yıl %1 artış göstermesi ihtimali ile, geri kazanamadığımızatık kağıdın ülke ekonomisine ve Türkiye orman varlığına çok büyükzararlar verdiği açıkça görülmüştür. Öyle ki geri kazanamayıp çöpeattığımız kağıdın 2010 yılındaki ekonomik değerinin 557 257 026 YTL ve2020 yılında ki ekonomik değeri 952 929 887 YTL olacağı tahminedilmektedir. Bunun yanında ürettiğimiz kağıdın tamamının odundanüretilmesi halinde 2010 yılında 188 661 ha ve 2020 yılında 339 527 haorman alanı yok olacaktır. Çalışmada aynı zamanda, Dünya'da veTürkiye'de kullanılan atık kağıt toplama, ayırma ve taşıma sistemlerininvmevcut ve planlanan durumları ele alınmıştır. Çalışmada son olarak, atıkkağıtların verimli bir şekilde geri kazanılmasının sağlanması için,devletin yeni modern yatırımlara bilinçli bir teşvik politikalarıuygulaması gerektiği, küçük işletmelerin birleşmeleri gerektiği,toplumun atık kağıt geri kazanımı konusunda bilinçlendirilmesi için Tv,radyo, afiş vasıtasıyla reklamlar verilmesi konularının uygulamayasokulmasının gerekmekte olduğu sonucuna varılmıştır.Bilim Kodu : 903Anahtar Kelimeler : Atık Kağıt, Geri KazanımSayfa Adedi : 132Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
viTHE EVALUATION OF WASTE PAPERS WITHIN THE WASTESRECYCLING AND THE ANALYSIS OF ITS ECONOMIC(M.Sc. Thesis)Yusuf PEHL VANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptenber 2006ABSTRACTThe problems of solid waste have became an environment problemwhich has gradually increased its effects because of both thetechnological improvement and increasing population. Therefore, thesolid waste recycling has emerged as an alternative solution to theproblems of solid waste in the country. The waste paper within thewastes recycling has been investigated how and which way it has anopportunity to be examined thoroughly by having been explained thedevelopments of recycling system both in the world and in our country,their necessities, their fields of usage, and the system they are used.With some statistical researches, the amount of paper -both producedand consumed- has been found and also Turkey projection of paperconsumption has been defined till 2020 year according to the simpleregression. At that point, with the probability of showing % 1 increaseeach year within our rate of paper recycling of %36, it is apparentlyseen that the waste paper which we cannot recycle has given quitemuch loss to Turkey?s economy and its forest. And thus, theeconomical value of papers which thrown away and cannot be recycledwill be estimated about 557 257 026 YTL in 2010 and 952 929 887 YTL in2020. Furthermore, in case of being produced all our paper from thewood, 188 661 he. forest field will be lost in 2010 and 339 527 he invii2020. At the same time in this work, the system of collection of wastepaper used in Turkey and in the world, the separation and its transporthave been mentioned with its present and planned condition. As aresult, it is concluded that the government should put a promoting lawsinto practice consciously to new modern investments in order toprovide recycling the waste paper efficiently, should unite the smallbusiness enterprises, and also should give advertisements by T.V,radio, posters in order to make people conscious about the subject ofpaper recycling.Science Code : 903Key Words : Waste Paper, RecyclingPage Number : 132Adviser : Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY