Koruma amaçlı imar planlarına eleştirel bir yaklaşım; Afyon örneği
A critical approach of zoning and development plans for conservation; the case of Afyon
  1. Tez No: 184555
  2. Yazar: KARAKAN BANU
  3. Danışmanlar: PROF. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ivKORUMA AMAÇLI İMAR PLANLARINA ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM;AFYON ÖRNEĞİ(Yüksek Lisans Tezi)Banu KARAKANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETTürkiye'de Koruma Amaçlı İmar Planları hedeflerine tam olarakulaşamamaktadır. Teknik açıdan çok iyi olan planlamaların bile uygulamaolanağı bulamadığı gözlemlenmektedir.Türkiye'de Koruma Amaçlı İmar Planları genellikle yerel yönetimler ve Kültürve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılmaktadır.Tez çalışması kapsamında değerlendirilen Afyon Koruma Amaçlı İmar Planı,Kültür Bakanlığı tarafından 1994 yılında yaptırılan ve teknik açıdan olumluolarak nitelendirilebilecek planlardan biridir.Çalışmada; Afyon Koruma Amaçlı İmar Planı'nın yapıldığı tarihten bu yanakentin tarihi kentsel dokusundaki değişimleri belirleyerek sorunlarınkaynaklarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Tez çalışmasında yöntem olarak Afyonkarahisar ilinin bağlı olduğu EskişehirBölge Koruma Kurulu'nun Afyon Koruma Amaçlı İmar Planı'nınuygulanmasına yönelik aldığı kararlar incelenmiştir. Kurul kararları, KentselSit Alanı halkı ve koruma organlarına yapılan anketler ile birliktedeğerlendirilmiştir.vDeğerlendirmelerin sonucunda Afyon Koruma Amaçlı İmar Planı'nınuygulama düzeyi belirlenmiş, ilin tarihsel kentsel dokusundaki sorunlar veeksiklikler ortaya çıkarılmıştır.Afyonkarahisar ilinde saptanan problemler teknik, yasal/örgütsel, ekonomik vebilinç boyutunda ortaya çıkmıştır. İle özel bazı teknik problemler dışında,sorunlarının çoğunun Türkiye genelindeki problemler ile aynı olduğugörülmektedir.Türkiye'de kentsel planlama çerçevesinde yapılan Koruma Amaçlı İmarPlanları ve İmar Planları birbirinden kopuk olarakdüzenlenmiş/düzenlenmektedir.Türkiye'de Koruma Amaçlı İmar Planları, Kentsel Sit Alanı olarak belirlenentarihi dokunun yoğun olduğu alanları kapsamakta, bu alanın dışında kalanbölgelerde imar planı hükümleri yerine getirilmektedir. Oysa kentlerinçoğunda, Afyonkarahisar'da da görüldüğü üzere, Kentsel Sit Alanları dışındada korunması gerekli tarihsel-kentsel doku parçaları mevcuttur. Bu alanlarimar planlarının daha yüksek, daha yaygına hedefli hükümleri tarafından yokolmakla tehdit edilmektedirler.Bilim Kodu : 803.1.085Anahtar Kelimeler : Koruma Amaçlı İmar Planı, Afyon, restorasyon, KentselkorumaSayfa Adedi : 236Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Işık AKSULUviA CRITICAL APPROACH OF ZONING AND DEVELOPMENT PLANS FORCONSERVATION; THE CASE OF AFYON(M.Sc. Thesis)Banu KARAKANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYAugust 2005ABSTRACTIn Turkey, Zoning and Development Plans for Conservation couldn't reachtheir aims completely.It is seen that even best technical plans couldn'nt find a chance for application.In Turkey, Zoning and Development Plans for Conservation are done by bothlocal offices and Ministry of Culture.Afyon Zoning and Development Plan for Conservation which is evaluated forthesis is of the suitable plan which technical aspect and it has been prepared inthe year 1994 by the Ministry of Culture.After the Zoning and Development Plan has been prepared in this study the aimis to make the sources of the problems clear by defining the changes of historicalcity fabric.In this study, the decisions that are taken for application of Afyon Zoning andDevelopment Plan For Conservation by Eskişehir Conservation Council areexamined. The decisions of the council are evaluated together with Urban Sitepeople and surveys which were given to conservation offices.viiAs a result of these evaluations the application level of Afyon Zoning andDevelopment Plan has been determined, the problems of historical city fabrichave been clared.The problems in Afyonkarahisar are technical, legal, economic and at consciouslevel. Except for some technical problems are the same as in Turkey generally.In Turkey Zoning and Development Plans for Conservation and Zoning andDevelopment Plans don't suit each other, they have been prepared in that way.In Turkey Zoning and Plans include the areas which are full of historical fabric,in other areas, plan rules are obeyed. But in most of the cities as inAfyonkarahisar, there are historical urban sites which must be conserved first.These areas have been threatened by the higher and more common aims ofzoning and development plan rules.Science Code : 803.1.085Key Words : Zoning And Development Plan For Conservation, Afyon,restoration, Urban ConservationPage Number : 236Adviser : Prof.Dr.Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
viA CRITICAL APPROACH OF ZONING AND DEVELOPMENT PLANS FORCONSERVATION; THE CASE OF AFYON(M.Sc. Thesis)Banu KARAKANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn Turkey, Zoning and Development Plans for Conservation couldn?t reachtheir aims completely.It is seen that even best technical plans couldn?nt find a chance for application.In Turkey, Zoning and Development Plans for Conservation are done by bothlocal offices and Ministry of Culture.Afyon Zoning and Development Plan for Conservation which is evaluated forthesis is of the suitable plan which technical aspect and it has been prepared inthe year 1994 by the Ministry of Culture.After the Zoning and Development Plan has been prepared in this study the aimis to make the sources of the problems clear by defining the changes of historicalcity fabric.In this study, the decisions that are taken for application of Afyon Zoning andDevelopment Plan For Conservation by Eskişehir Conservation Council areexamined. The decisions of the council are evaluated together with Urban Sitepeople and surveys which were given to conservation offices.viiAs a result of these evaluations the application level of Afyon Zoning andDevelopment Plan has been determined, the problems of historical city fabrichave been clared.The problems in Afyonkarahisar are technical, legal, economic and at consciouslevel. Except for some technical problems are the same as in Turkey generally.In Turkey Zoning and Development Plans for Conservation and Zoning andDevelopment Plans don?t suit each other, they have been prepared in that way.In Turkey Zoning and Plans include the areas which are full of historical fabric,in other areas, plan rules are obeyed. But in most of the cities as inAfyonkarahisar, there are historical urban sites which must be conserved first.These areas have been threatened by the higher and more common aims ofzoning and development plan rules.Science Code : 803.1.085Key Words : Zoning And Development Plan For Conservation, Afyon,restoration, Urban ConservationPage Number : 236Adviser : Prof.Dr.Işık AKSULU