Mikrodenetleyici kullanarak zirai sulama sistemlerinin otomatik hale getirilmesi
Microcontroller controlled automatic agricultural irrigation system
- Tez No: 184561
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ivMİKRODENETLEYİCİ KULLANARAK ZİRAİ SULAMA SİSTEMLERİNİNOTOMATİK HALE GETİRİLMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Sinan ALTINGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmanın temel amacı yerleşim yerlerinden uzakta bulunan, ulaşımı zorolan, şehir şebekesi enerjisinin bulunmadığı yerlerde sulama işleminin otomatikolarak ve en az işgücü ile yapılmasını sağlamaktır. Bu amaçla PIC16F877kontrollü bir sistem tasarlanmıştır. Sistem 4x4 klavye kullanılarak belirlenensüre kadar geriye sayan bir saat gibi çalışmakta ve bu sürenin bitimindemikrodenetleyicinin selenoit (manyetik) vanayı sürmesi sağlanmaktadır.Sulama süresi yine 4x4 klavyeden tanımlanmakta ve sulama işlemitamamlanınca program tekrar başa dönmektedir. Klavye girişlerininalgılanabilmesi için PIC16F877'nin RB4, RB5, RB6, RB7 numaralıbacaklarında kullanılabilen durum değişimi kesmesi (interrupt) özelliğindenfaydalanılmıştır. Ayrıca zaman sayacı için TMR0 kesmesi kullanılmıştır.Sistemin çalışması için gerekli olan enerji güneş panelleri ile elde edilmekte ve12V/9AH'lik bir aküde depolanmaktadır. Bütün çalışma bilgileri 4 adet 7-parçalı göstergede gösterilmektedir.Bilim Kodu : 905.1.035Anahtar Kelimeler : Mikrodenetleyiciler, PIC, SulamaSayfa Adedi : 148Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL
Özet (Çeviri)
vMICROCONTROLLER CONTROLLED AUTOMATICAGRICULTURAL IRRIGATION SYSTEM(M.Sc. Thesis)Sinan ALTINGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTMain goal of this study is to provide irrigation automatically with minimumlabor requirement at a location that is far away from a residential area,difficult to reach, having no mains electric network. For this purpose aPIC16F877 controlled system is designed. System works as a timer whichcounts down from the time specified by 4x4 keyboard and after the period iscompleted controller drives the solenoid valve. Irrigation time can also bespecified by the 4x4 keyboard and system returns to beginning of theprogram after the irrigation time is finished. PIC16F877 detects keyboardinputs by using the RB4, RB5, RB6, RB7 pins changing interrupts. For timecounter TMR0 interrupt is used. Power is obtained from the solar panel andit charges the 12V/9AH battery. Working datas are presented using 4 piecesof 7-segment display.Science Code : 905.1.035Key Words : Microcontroller, PIC, IrrigationPage Number : 148Adviser : Ass. Prof. Fadıl ÇELİKKOL