Baryum hegza ferritin sıvı faz sinterleşmesi ve mikroyapı incelemeleri
The liquid phase sintering and microstructure examination of barium hexza ferrite
- Tez No: 184562
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İZCİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
BARYUM HEGZA FERR T N SIVI FAZ S NTERŞLEMES VE M KROYAPI NCELEMELER(Yüksek Lisans Tezi)Lale ERDALGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETGünümüzde seramik endüstrisi mutfak eşyalarından uçak motorlarına kadargeniş bir uygulama alanına sahiptir. Baryum Hegza Ferrit önemli bir seramikmalzemedir. Bu çalışmada ülkemizde üretimi yapılmayan Baryum HegzaFerrit üretimi gerçekleştirilmiş ve sonuçları incelenmiştir. Değişik sıcaklıklardasinterleme yapılarak, sinterleme sıcaklığının ve farklı katkı maddelerikullanılarak, katkı maddelerinin sinterlemeye ve mikroyapı üzerine etkileriaraştırılmıştır. Bu amaçla hazırlanan örneklerin mikro sertlik ölçümleriyapılmış, taramalı elektron mikroskop (SEM) fotoğrafları incelenmiş, noktasalanaliz (EDS) çalışmaları yapılmış son olarak x-ışını kırınımı (XRD) analiziuygulanmıştır. Çalışma sonucunda ülkemizde Baryum Hegza Ferrit üretimininsağlanabileceği ve özellikle zengin kaynaklara sahip olduğumuz Bor bileşiklerikullanılarak belirli bir sertliğe ulaşılabileceği görülmüştür. Böyleliklealışılagelmiş kullanım alanları dışında da Baryum Hegza Ferrit kullanımımümkün kılınmaktadır.Bilim Kodu : 705. 1. 071Anahtar Kelimeler : Malzeme, Seramik, SinterlemeSayfa Adedi : 84Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut ZC LER
Özet (Çeviri)
THE LIQUID PHASE SINTERING AND MICRO STRUCTUREEXAMINATION OF BARIUM HEXZA FERRITE(M. Sc. Thesis)Lale ERDALGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTNowadays ceramics industry has a widespread use ranging from utensils toplane engines. As well as being an important ceramic material, Barium HexzaFerrite has been focused on its magnetic properties. In this study, theproduction of Barium Hexza Ferrite was performed. Through sintering atdifferent temperatures, the effects of sintering temperature on micro structureand through using different additives, the effects of additives on sintering andon micro structure were examined. To serve this purpose, the prepared sampleswent through micro hardness measurements, scanned electron microscopephotographs were examined and dotted analysis studies were done and finallyX-ray diffraction analysis were carried out. The results suggest that BariumHexza Ferrite production can be made possible in our country and using boroncompounds, rich in our country, a certain degree of hardness can be obtained.Thus, other than its ordinary treatment, the use of Barium Hexza Ferrite canbe possible.Scientific Code : 705. 1. 071Key Words : Material, Ceramic, SinteringNumber of pages : 84Advisor : Prof. Dr. Mahmut ZC LER