Ankara'da satışa sunulan tavuk eti örneklerinden Arcobacter türlerinin izolasyonu ve bu izolatların değişik antibiyotiklere karşı duyarlılıkları
Isolation of Arcobacter spp. from chicken meat samples sold in Ankara and the antibiotic sensitivities of those isolates
  1. Tez No: 184585
  2. Yazar: ÇİĞDEM DOKSANÜÇOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ivANKARA`DA SATIŞA SUNULAN TAVUK ET ÖRNEKLER NDENARCOBACTER TÜRLER N N ZOLASYONU VE BU ZOLATLARINDEĞ Ş K ANT B YOT KLERE KARŞI DUYARLILIKLARI(Yüksek Lisans Tezi)Çiğdem DOKSANÜÇOĞLUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETBu çalışma kapsamında toplam 90 adet tavuk göğsü, but ve kanatörnekleri Arcobacter spp. varlığı açısından incelenmiştir. Sonuç olarak,A. butzleri tavuk göğsü, but ve kanat örneklerinin sırasıyla 19'undan(%63,4), 14'ünden (% 46,7) ve 16'sından (% 53,4) izole edilmiştir.Bununla birlikte, A. cryaerophilus ise tavuk göğsü, but ve kanatörneklerinin sırasıyla 3'ünden (%10), 2'sinden (% 6,7) ve 2'sinden (%6,7) izole edilmiştir.laveten, Arcobacter izolatlarının antibiyotik duyarlılıkları, 8 farklıantibiyotik kullanılarak, % 5 koyun kanı ilave edilmiş Müeller-Hintonagar üzerinde Kirby-Bauer disk difüzyon testi baz alınarak çalışılmıştır.Kullanılan antibiyotikler: Ampisilin (10 µg), Eritromisin (15 µg),Gentamisin (10 µg), Kloramfenikol (30 µg), Nalidiksik Asit (30 µg),Sefalotin (30 µg), Tetrasiklin (30 µg), ve Vankomisin (30 µg)'dir.Sonuç olarak, bütün Arcobacter izolatları gentamisin ve tetrasiklineduyarlı, vankomisine ise dirençli bulunmuştur. Arcobacter butzleriizolatları % 100 sefalotine, % 12,3 eritromisine, % 36,8 kloramfenikole, %40,9 nalidiksik aside ve % 81,7 ampisiline dirençli bulunmuştur. A.vcryaerophilus izolatlarının tamamı ampisilin, eritromisin, kloramfenikolve nalidiksik asite duyarlı, sefalotine ise % 42,9 oranında dirençlibulunmuştur.Bilim Kodu : 203.1.037Anahtar Kelimeler :Arcobacter, zolasyon, Tavuk, AntibiyotikduyarlılıkSayfa Adedi : 92Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Neslihan GÜNDOĞAN
Özet (Çeviri)
viISOLATION OF ARCOBACTER Spp. FROM CHICKEN MEAT SAMPLESSOLD IN ANKARA AND THE ANTIBIOTIC SENSITIVITIES OF THOSESOLATES(M. Sc. Thesis)Çiğdem DOKSANÜÇOĞLUGAZ UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn this study, a total of 90 samples of chicken breast, drumstick, wingwere analysed for the presence of Arcobacter spp. According to ourresults, A. butzleri isolated from 19 (63,4 %), 14 (46,7 %), 16 (53,4 %) ofthe chicken breast, drumstick, wing samples, respectively. Moreover, A.cryaerophilus isolated from 3 (10%), 2 (6,7 %), 2 (6,7 %) of the chickenbreast, drumstick, wing samples, respectively.In addition, antibiotic susceptibilities of Arcobacter isolates werestudied with Kirby-Bauer disk diffusion test by using 8 differentantibiotics on Mueller-Hinton agar supplemented with 5 % defibrinatedsheep blood: Ampisilin (10 µg), Eritromisin (15 µg), Gentamisin (10 µg),Kloramfenikol (30 µg), Nalidiksik Asit (30 µg), Sefalotin (30 µg),Tetrasiklin (30 µg), and Vankomisin (30 µg).According to the results, all Arcobacter isolates were susceptible togentamicin and tetracycline and resistant to vancomycin. A. butzleriwas resistant to sephalothin, erythromycin, chloramphenicol, nalidixicacid and ampicillin at the rate of 100 %, 12,3 %, 36,8 %, 40,9 % and 81,7% respectively. All A. cryaerophilus isolates were susceptible toviiampicillin, erythromycin, chloramphenicol and nalidixic acid. 42,9 % ofA. cryaerophilus isolates were resistant to sephalothin.Science Code : 203.1.037Key words :Chicken, Arcobacter, Isolation, Antibioticsusceptibility.Page Number : 92Adviser : Assoc Dr. Neslihan GÜNDOĞAN