Silis dumanı katkısının betonarme çeliği korozyonuna etkisi
Effect of silica fume addition on reinforcing steel bar corrosion
- Tez No: 184594
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN KIYAK, DOÇ.DR. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
S L S DUMANI KATKISININ BETONARME ÇEL ĞKOROZYONUNA ETK S(Yüksek Lisans Tezi)Aykut DEĞ RMENCGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada silis dumanı (SD) katkısının betonarme çeliği korozyonuna etkisiaraştırılmıştır.Bu amaçla SD, PÇ 42,5 çimentosuna ağırlıkça % 5, % 10 ve % 15'i yerineikame edilerek kullanılmıştır. 7, 28 ve 90 günde betonun basınç dayanımınıbelirlemek için 100 mm'lik standart küp numuneler, elektrokimyasal korozyonölçümleri için de 50x100 mm'lik özel silindir betonarme numuneler üretilmiştir.Betonarme çeliği korozyonunu ölçmek için üç elektrotlu sistem kullanılmıştır.Akım potansiyel gürültü ölçüm teknikleri, betonarme çeliği korozyonu içinuyarlanmış, ayrıca tahribatlı ve tahribatsız ölçüm yöntemleri ile yaşlandırmayapılarak betonarme çeliği korozyonu belirlenmiştir.Basınç dayanımı deneyi sonucunda SD miktarı arttığında genel olarakbetonların basınç dayanımları da artmaktadır. SD katkısı betonarme çeliğikorozyonu üzerinde birbirine zıt yönde iki farklı etkide bulunmaktadır. SDbetonun porozitesini azaltarak çeşitli korozif maddelerin çevreden çelikyüzeyine difüzyon hızını kısıtlamasına rağmen, çelik yüzeyinde kendisinintemas ettiği bölgelerde korozyon direncini düşürerek, özellikle lokalizekorozyonu hızlandırmaktadır. Bu sonuca, hem SD içindeki yüksek değerliklidemir bileşiklerinin çelik üzerindeki korozif etkisinin ve lokal bölgelerde pHdüşmesinin, hem de betonun kompozit özelliğindeki artışın yol açtığıönerilmiştir.Bilim Kodu : 714.1.143Anahtar Kelimeler : Puzolan, silis dumanı, korozyon, betonarme çelik, üçelektrot sistemi, polarizasyonSayfa Adedi : 89Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H.Yılmaz ARUNTAŞ: Doç. Dr. Tülin KIYAK
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SILICA FUME ADDITION ONREINFORCING STEEL BAR CORROSION(M. Sc. Thesis)Aykut DEĞ RMENCGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThis study was carried out to investigate the effects of silica fume (SF) additionon the reinforcing steel bar corrosion.For this purpose, SF was applied to PC 42,5 cement by replacement for 5%,10% and 15% in weight. To determine the compressive strength of concrete atthe 7, 28 and 90 days, standard cube samples of 100 mm were prepared, whilespecial cylindrical reinforced concrete samples of 50x100 mm were used inmeasurements of electrochemical corrosion.A three-electrode system was used to measure the corrosion in reinforcing steelbars. The current/potential noise measuring methods were adapted to thereinforcing steel bar corrosion, and the reinforcing steel bar corrosion wasdetermined by means of aging through the damaged and undamaged measuringmethods.The compressive strength test reveals that the compressive strength of concretesusually increases with the increasing SF amount. SF addition has twocontroversial effects on the reinforcing steel bar corrosion. Though it limits thediffusion rate of various corrosive substances on to the steel surface as a resultof the decreased concrete porosity, it reduces the corrosion strength at itscontact areas on the steel surface, so that particularly the localized corrosion isaccelerated. This could be attributed both to the corrosive effects of the highvalue ferric compounds in SF and locally pH drop, and also to the increase incomposite characteristics of the concrete.Scientific Code : 714.1.143Keywords : Pozzolan, silica fume, corrosion, reinforcing steelbar, three-electrode system, polarizationNumber of Pages : 89Thesis Supervisors : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞAssoc. Prof. Dr. Tülin KIYAK