Taç eteri esaslı demir(ııı) iyonuna duyarlı yeni bir membran elektrot hazırlanması ve uygulaması
Preparation of a novel iron(iii) selective membrane electrode based on crown ether and its application
- Tez No: 184611
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ivTAÇ ETERİ ESASLI DEMİR(III) İYONUNA DUYARLI YENİ BİRMEMBRAN ELEKTROT HAZIRLANMASI VE UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Demet UZUNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETTaç eteri kullanılarak demir(III)'e duyarlı (FeCl4- yapısında) yeni bir elektrotüretilmiştir. Elektrot, trans dinitro dibenzo 18-6 taç eterini nötür taşıyıcı olarak,2 nitrofenil pentil eteri plastikleştirici ve tetrabutilamonyum tetrafenilboratı dailetkenlik arttırıcı olarak içermektedir. Analitik bakımdan yararlı potansiyelaralığı 1x10-6-1x10-1 M demir(III) konsantrasyonudur. Doğrusal kısmın eğimi1x10-5-1x10-1 M demir(III) konsantrasyonu aralığında 50,6±1,1 mV'dur.Ölçümler oda sıcaklığında ve sabit iyonik şiddette ( 0,1 M NaNO3, 0,1 M HClortamında) yapılmıştır. 10-3 M demir(III) varlığında NO 3 , ClO â , SO 2 â , K+,â4 4Na+, Ag+, Cu2+, Co2+, Pb2+, Mn2+, Cr3+, Ti4+, Ni2+ iyonları ile bir girişimgözlenmemiştir. Bu elektrot kan serumunda ve üzüm pekmezindeki demirmiktarlarının doğrudan tayin edilmesinde kullanılmıştır. Kandaki demir içeriği33,2±0,8 µg/100 mL iken pekmezde 51,4±0,8 µg/g olarak bulunmuştur.Elektrodun ömrü günde 5 defa kullanıldığında yaklaşık 2 ay olup, cevap vermesüresi 30-60 saniyedir.Bilim Kodu : 201.1.004Anahtar kelimeler : İyon seçici elektrot, demir(III), taç eterSayfa Adedi : 80Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güler SOMER
Özet (Çeviri)
vPREPARATION OF A NOVEL IRON (III) SELECTIVE MEMBRANEELECTRODE BASED ON CROWN ETHER AND ITS APPLICATION(M.Sc. Thesis)Demet UZUNGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTA new membrane electrode selective to iron(III) ion (in FeCl4- structure) hasbeen developed based on crown ether. The electrode consisted of trans-dinitro-dibenzo-18-6 crown ether as a neutral carrier, 2-nitrophenyl penthyl ether asplasticizer and tetrabuthylammonium tetraphenylborate as conductivityincreaser. An analytically useful potential change occurs in the 1x10-6-1x10-1 Mconcentration range. The slope of linear portion was 50,6±1,1 mV in 1x10-5-1x10-1 M concentration range of iron(III). The measurements were made atconstant ionic strength (0,1 M NaNO3, 0,1 M HCl medium) and at roomtemperature. In the presence of 1x10-3 M iron(III) no interference was observedfor NO 3 , ClO â , SO 2 â , K+, Na+, Ag+, Cu2+, Co2+, Pb2+, Mn2+, Cr3+, Ti4+, Ni2+â4 4ions. This electrode has been used for the direct determination of iron(III) inblood and in grape molasses which is traditional syrup made of grapes. Theamount of iron(III) found was 33,2±0,8 µg/100 mL in blood and 51,4±0,8 µg/g insyrup. The lifetime of the electrode was approximately 2 months when used 5times a day and the response time was about 30-60 seconds.Science Code : 201.1.004Key Words : Ion selective electrode; Iron (III); crown etherPage Numbers : 80Adviser : Prof. Dr. Güler SOMER