Statik konvertörlerin güç elektroniği laboratuarında uygulanması
Application of static converters in power electronic laboratory
- Tez No: 184612
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ivSTATİK KONVERTÖRLERİN GÜÇ ELEKTRONİĞİ LABORATUARINDAUYGULANMASI(Yüksek Lisans Tezi)Ümit Hakan ARIGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, dsPIC30F4011 mikrodenetleyicisi kullanılarak üç fazlı asenkronmotor hız kontrol sistemi tasarlanmıştır. Sistemde bulunan tuş takımı ileistenen hız değeri LCD ekrana girilmekte, işlemci bu değeri karşılaştırarakuygun PWM sinyallerini üretmektedir. Böylece motor 0-50 Hz frekansaralığında çalıştırılabilmektedir. Sistemde darbe genişlik modülasyonu (PWM)ve açık döngü hız kontrol yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca motor torkununsabit kalması için V/F oranı belli bir değerde sabitlenmiştir. Motoru sürmedekullanılan intelligent power module (IPM) ise, motoru süren anahtarlamaelemanlarını (IGBT) bir paket içerisinde bulundurması ve koruyucu sistemesahip olması nedeniyle büyük avantaj sağlamaktadır. Deneyler sonucu; sisteminbasit ve kullanışlı olduğu gözlemlenmiştir. Deneysel sonuçlar; sistemin, eğitimamaçlı olarak güç elektroniği laboratuarında kullanılabilirliğini göstermiştir.Bilim Kodu : 703.1.033Anahtar Kelimeler : Asenkron motor, dsPIC30F4011, IPM, MikrodenetleyiciSayfa Adedi : 66Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
vAPPLICATION OF STATIC CONVERTERS IN POWER ELECTRONICLABORATORY(M.Sc. Thesis)Ümit Hakan ARIGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, three-phase asynchronous motor speed control system is designedby use of dsPIC30F4011 microcontroller. It is possible to enter the requiredspeed value in the LCD by use of a keypad and the processor generates suitablePWM signals by comparing this value. Thus, it is possible to operate anyasynchronous motor in the range of 0-50Hz. Pulse width modulation (PWM)and open-loop speed control methods are used in the system. Besides, the ratioof V/F is fixed at a certain value in order to fix the motor torque. The intelligentpower module (IPM) used in driving the motor accommodates the switchingcomponents (IGBT) driving the motor in a pack and has a protection system,and thus it provides a great advantage. As a result of experiments, it is observedthat the system is simple and usable. Experimental results show that the systemmay be used for training purposes in a power electronic laboratory.Science Code : 703.1.033Key Words : Asynchronous motor, dsPIC30F4011, IPM, MicrocontrollerPage Number : 66Adviser : Prof. Dr. Çetin ELMAS