Taç eteri esaslı potasyum iyonuna duyarlı yeni bir membran elektrot hazırlanması ve uygulaması
Devolopping ion selective membrane electrode for potassium based on crown ether and applications
- Tez No: 199857
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OLCAY ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ivTAÇ ETER ESASLI POTASYUM YONUNA DUYARLI YEN B RMEMBRAN ELEKTROT HAZIRLANMASI VE UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Erdal PEÇENEKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2007ÖZETBu çalışmada taç eteri esaslı K+ iyon seçici yeni bir membran elektrotgeliştirildi. Membran, aktif materyal olarak benzo-15-taç-5 eteri, dolgu maddesiolarak poli vinil klorür(PVC), yumuşatıcı veya plastikleştirici olarak da 2-nitrofenil fenil eter(ONPPE) içermektedir. Uygun potansiyel değişimi, analitikkullanımlar için 1x10-4-1x10-2 M K+ konsantrasyon aralığındadır. Çözeltidekipotasyum iyonu konsantrasyonunun 10 kat değişimi ile doğrusal bölgenin eğimi49,1 ± 2,4 mV olarak bulundu. 1x10-3 M potasyum iyonu varlığında Li+, Na+,NH4+, Mg2+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Mn2+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Zn2+, Cr3+, Fe3+, ve F-, Br-,I-, NO2-, SO42-, CO32-, S2- iyonlarının girişimleri gözlenmedi. Ölçümler sabitiyonik şiddette(0,1 M NaNO3 ortamı) ve oda sıcaklığında (22oC) yapıldı.Elektrotun ömrü günde iki kez kullanıldığında 3 ay civarında olup cevap vermesüresi 30 saniyedir. Bu elektrot, standart ekleme yöntemi uygulanarak portakalsuyu, vitamin tablet ve sofra tuzu numunelerinde K+ miktarının tayinedilmesinde kullanıldı. Numunelerdeki potasyum iyonu miktarı, portakalsuyunda 1.9 ± 0.1 mgK+/mL, vitamin tabletlerinde 0.53 ± 0.008 % (m/m) vesofra tuzunda 0.48 ± 0.1 % (m/m) olarak bulundu.Bilim Kodu : 201.1.004Anahtar kelimeler : yon seçici elektrot, potasyum iyonu, taç eterSayfa Adedi : 88Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Olcay ŞEND L
Özet (Çeviri)
vDEVOLOPPING ION SELECTIVE MEMBRANE ELECTRODE FORPOTASSIUM BASED ON CROWN ETHER AND APPLICATIONS(M.Sc. Thesis)Erdal PEÇENEKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTA new membrane electrode selective to K+ ion has been developed based oncrown ether in this study. The membrane consisted of benzo-15-5 crown etheras a neutral carrier, orto-nitrophenylphenyl ether as plasticizer increaser andPVC as membrane matrix. An analytically useful potential change occurs in the1x10-4-1x10-2 M concentration range. The slope of linear portion was 49,1±2,4mV/10-fold concentration changes in potassium concentration. In the presenceof 1x10-3 M K+ no interference was observed for Li+, Na+, NH4+, Mg2+, Ca2+,Sr2+, Ba2+, Mn2+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Zn2+, Cr3+, Fe3+, ve F-, Br-, I-, NO2-, SO42-,CO32-, S2- ions. The measurements were made at constant ionic strength (0,1 MNaNO3, medium) and at room temperature(220C). The lifetime of the electrodewas approximately 3 months when used twice a day and the response time wasabout 30 seconds. This electrode has been used for the determination of K+ byapplying standart addition method for orange juice, vitamin pill and edible salt.The amount of K+ in the samples was found 1,9 ± 0,1 mg/mL for orange juice,0,53 ± 0,008 % (m/m) for vitamin pill and 0,48 ± 0,1 % (m/m) for edible salt.Science Code : 201.1.004Key Words : Ion selective electrode;potassium ion; crown etherPage Numbers : 88Adviser : Asist.Prof.Dr. Olcay ŞEND L