Preonik modeller ve e-e+ Zy sürecinde uyarılmış Z bozon üretimi
Preonic models and production of excited Z boson by e-e+ Z process
  1. Tez No: 184613
  2. Yazar: ERDOĞAN AKYAZI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALEH SULTANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
PREONİK MODELLER VE e-e+→ Z γ SÜRECİNDE UYARILMIŞZ BOZON ÜRETİMİ( Yüksek Lisans Tezi )Erdoğan AKYAZIGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETStandart Model çerçevesinde çözülemeyen problemler mevcut olup bunlardanbazıları; fermion kütleleri ve karışımları, L-R simetri kırılması, kuark-leptonsimetrisi, temel parçacık sayısının ve serbest parametre sayısının fazla oluşuolarak sıralanabilir. Bu problemlerin aşılması için fizikçiler pek çok yeniparçacık ve yeni tür etkileşimler öngören yeni kuramlar geliştirmişlerdir.Örnek olarak; Preonik Modeller, Süpersimetri, Ek Boyut teorileri verilebilir.Fiziğin tarihi gelişimine bakıldığında yeni fizik için altyapı yaklaşımı makulgörünmektedir. Bu tezde, kuark, lepton ve ara bozonların ortak bileşenlerdenoluştuğunu öngören Preonik Modeller incelenmektedir. Son olarak uyarılmış Zbozonun CLIC elektron-pozitron çarpıştırıcısında üretilmesi ve özellikleri elealınmıştır.Bilim kodu : 202.1.149Anahtar kelimeler : Standard Model, Preonik Modeller, Uyarılmış Z bozonSayfa Sayısı : 51Danışman :Prof. Dr. Saleh Sultansoy
Özet (Çeviri)
PREONIC MODELS AND PRODUCTION OF EXCITED Z BOSONBY e-e+→ Z γ PROCESS( M.Sc.Thesis )Erdoğan AKYAZIGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThere are several fundamental problems which do not have solutions in theframework of the Standard Model. Some of them are; fermion?s mass andmixing pattern, L-R symmetry breaking, quark-lepton symmetry, very largenumbers of fundemental particles and arbitrary parameters etc. So, physicistspropose many different extensions of the Standard Model, most part of whichpredict a rich spectrum of new particles and interactions. Several examples are;Preonic Models, Supersymmetry, Extra-Dimensions. As in the history ofphysics, proposal a new level of substructure seems to be the right approach to anew physics. In this thesis, Preonic Models which assume that quarks, leptonsand gauge bosons have same constituents are considered. Finally, property andproduction of excited Z boson at CLIC electron-positron collider have beeninvestigated.Science Code : 202.1.149Key Words : Standard Model, Preonic Models, Exited Z bosonPage Number : 51Adviser : Prof. Dr. Saleh SULTANSOY