Faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin bir KOBİ'de uygulaması
Application of activity based costing in a SME
  1. Tez No: 184631
  2. Yazar: CENGİZ BAYKASOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
FAALİYET TABANLI MALİYETLEME SİSTEMİNİN BİR KOBİ'DEUYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Cengiz BAYKASOĞLUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETRekabetin her geçen gün daha da hız kazandığı günümüz üretimdünyasında doğru veriye ulaşmak işletmeler için çok kritik bir önemesahiptir. Siparişe dayalı üretim gerçekleştiren ve çok değişik ürünleriüretme durumunda bulunan KOBİ'ler için üretim maliyetleri doğru birşekilde belirleyebilmek kar edebilmek için olmazsa olmaz bir önkoşuldur. Dolaylı maliyetlerin her geçen gün artması, ürün çeşitliliğininartarak, ürün hayat çizgilerinin her geçen gün azalması, KOBİ'lertarafından yoğun olarak kullanılan geleneksel maliyetlendirmesistemlerinin etkinliğini oldukça azaltmıştır. Bu nedenle dolaylımaliyetleri daha etkin olarak ele alabilen, maliyetleri ürünlere dahahassas dağıtabilen süreç odaklı yeni maliyetleri yaklaşımlarıgeliştirilmeye başlanmıştır. Faaliyet tabanlı maliyetlendirme (FTM),modern maliyetlendirme yaklaşımları arasında süreç odaklı olması,ayrıntılı maliyetlendirme yapabilme yeteneğinin bulunmasından dolayıön plana çıkmıştır.Bu çalışmada KOBİ'lerde etkili ürün maliyetlendirmesi için simülasyonile FTM'nin bir arada nasıl kullanılacağı ortaya konulmuştur.Bir KOBİ de örnek olay çalışması gerçekleştirilerek kullanılan yaklaşımaçıklanmıştır. Yapılan çalışmada ayrıntılı ürün maliyetleri elde edilmişişletmede maliyetlerin nerelerde nasıl oluştukları ortaya konularak olasıdiğer uygulamalar için öneriler getirilmiştir.Bilim Kodu : 914.1.141Anahtar Kelimeler :Faaliyet tabanlı maliyetlendirme, simülasyon,süreç modellemeSayfa Adedi : 103Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF ACTIVITY BASED COSTING IN A SME(M.Sc. Thesis)Cengiz BAYKASOĞLUGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIt is critically important calculate realistic costs per unit in today?sproduction environment where companies have to increase theirproduct varieties while lowering their production quantities per producttype. Traditional costing systems which are frequently used by Smalland Medium Sized Enterprises (SMEs) can not estimate product costsin an environment described by ?increased ratio of overhead costs?,?increased product variety?, ?reduced production quantities per type?.For that reason a new generation of costing systems which are?process based? and ?able to distribute overhead cost more preciselyand effectively? are proposed in the literature. Activity Based Costing(ABC) is one of these approaches that is process based and able todetermine product cost in detail and attracted too much attention.In this thesis, an attempt is made to present how ABC and simulationcan be used together for effective product costing in SMEs. A casestudy is carried out in order to present how these two methods can beused together. In the case study, detailed product costs are obtained,accumulation of costs are presented through the proposed approachand finally some suggestions are made for potential futureimplementations.Science Code: 914.1.141Key Words : Activity Based Costing; Simulation; Process ModelingPage Number : 103Advisers : Assist. Prof. Dr. Mustafa YURDAKUL