Otomotiv amortisörlerinin etkinlik ve sönümleme kabiliyetlerinin incelenmesi
An investigation of effectiveness and damping capabilities of automotive shock absorbers
- Tez No: 184630
- Danışmanlar: PROF.DR. DURAN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ivOTOMOT V AMORT SÖRLER N N ETK NL K VE SÖNÜMLEMEKAB L YETLER N N NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Turgay ERG NGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETTaşıt süspansiyon sisteminde amortisör büyük önem taşımaktadır. yi bir sürüşkonforu ve sürüş güvenliği için amortisör görevini eksiksiz yapmalıdır. Sürücübeklentilerine bağlı olarak kullanılan amortisör çeşidi sürüş konforu vegüvenliğini büyük oranda etkilemektedir. Ayrıca, amortisörler zaman içersindesönümleme kabiliyetlerinin bir kısmını kaybetmektedirler. Bu amortisörkayıpları kullanım şartları kadar, kullanılan amortisör çeşidine de bağlıdır.Farklı tip amortisörlerin yıpranma oranları farklıdır. Bu çalışmada, farklı tipamortisörlerin sönümleme kabiliyetlerini incelemek üzere laboratuar tipi birtest cihazı kullanılmıştır. Deneylerde hidrolik ve gazlı tip teleskopikamortisörler kullanılmış ve deney sonuçları Matlab/Simulink programıyla eldeedilen simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bunun yanında,amortisörlerin aynı kapasite ve özellikteki benzerleri çeşitli kilometreler yapmıştaşıtlardan sökülerek test edilmiştir. Sonuç olarak, her iki tip amortisörünkullanımla birlikte etkinliklerinin azaldığı gözlenmiş fakat hidrolik amortisörünsönümleme kaybının daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Süspansiyon, amortisör, sönümleme, simulink, çeyrek taşıtSayfa Adedi : 88Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
vAN INVESTIGATION OF EFFECTIVENESSAND DAMPING CAPABILITIES OF AUTOMOTIVE SHOCK ABSORBERS(M.Sc. Thesis)Turgay ERG NGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYEylül 2006ABSTRACTThe shock absorber plays a very important role in a vehicle suspension system.The shock absorber must do its function perfectly for a good driving comfortand driving safety. According to driver expectations, the shock absorber typeused effects driving comfort and safety too much. Also, the shock absorbers losea part of their damping capability in the course of time. These losses of theshock absorbers depend on shock absorber type used, too as well as conditionsof use. The ratios of fraying of different type shock absorbers are different. Inthis study, a laboratory type test device was used for examining the dampingcapabilities of the different shock absorbers. In experiments hydraulic and gasfilled telescopic shock absorbers were used and the results of the experimentwere compared to the results of the simulation obtained in Matlab/Simulink. Aswell, shock absorbers with the same capacity and characteristic that were usedpreviously were removed from vehicles of different mileage and were tested. Asa result, it was seen that the effectiveness of both shock absorber types wasreduced along usage, but it was concluded that the damping loss of thehydraulic shock absorber was much more.Science Code : 708Key Words : Suspension, shock absorber, damping, simulink, quarter carPage Number : 88Adviser : Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK