Çağdaş maliyet yönetimi sistemlerinden faaliyet tabanlı maliyetleme ile sipariş maliyeti sisteminin karşılaştırılması ve bir uygulama
Comparison of one ot the contemporary cost management systems activity-based costing and job order costing systems and a practice
  1. Tez No: 140405
  2. Yazar: HACI HASAN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz İşletmeler sürekli değişen ve gelişen bir ortamda yaşamaktadırlar. Bu nedenle, işletme yöneticilerinin muhasebe sisteminden ihtiyaç duyduğu bilgiler de artmış ve bu bilgileri sağlamada geleneksel maliyetleme sistemleri yetersiz kalmıştır. Dolayısıyle, maliyetlemede yeni yaklaşımlar geliştirilerek yönetime daha yardımcı olacak bilgiler sağlanmaya çalışılmıştır. Sözü edilen bu yeni yaklaşımlar dikkate alınarak hazırlanan çalışmanın temel amacı, çağdaş maliyet yönetimi sistemlerinden Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Sistemi ile Sipariş Maliyeti Sistemine göre bilginin bir yönetim aracı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklamak ve iki sistemin bir tekstil işletmesinde uygulamasını yaparak elde edilen sonuçlara göre iki sistem arasındaki üstün ve zayıf yönleri ortaya koymaktır. ABSTRACT The firms live in a rapidly changing and improving environment. That's the reason the information obtained from the accounting system and, needed by the firms' managers has increased. Traditional costing systems failed to acquire this information. Consequently by trying to provide more accurate information for management, new approaches in costing have been developed. The main aim of this study considering those new approaches mentioned above is to explain how to use information as a management tool with an Activity- Based Costing System, in comparison with Job Order Costing System, and to put forward strong and weak points between two systems by implementing both systems in a textile firm. m
Özet (Çeviri)