Yapı malzemelerindeki teknolojik gelişmelerin mimari biçimlenmeye etkileri
Technologycal innovation of architectural materials and their impacts on architectural forming
  1. Tez No: 184633
  2. Yazar: SERAP BAKTIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ivYAPI MALZEMELER NDEK TEKNOLOJ K GEL ŞMELER N M MARB Ç MLENMEYE ETK LER(Yüksek Lisans Tezi)Serap BAKTIRGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETBu çalışmanın amacı; yapı malzemesindeki teknolojik gelişim ve mimari ürünarasındaki etkileşimlerin ve bu etkileşim sürecinin incelenmesidir. Yapımalzemesinde teknolojik gelişim ile beraber gelen ?yeni? olanın arayışı,çalışmanın çıkış noktasıdır. Yeni malzemeler, yeni üretim teknikleri ve yeniformların arayışı; malzemelerin daha küçük, daha hafif, daha akıllı, daha etkenve çevresel uyarılara cevap verecek şekilde üretilmelerini sağlamıştır. Fizik veorganik kimya bilimlerindeki gelişmelerle istenen yapıya sokulan malzeme, bilgiakışı ve bilgisayarın yapıya girmesiyle, sorgulanmaya başlanmıştır. Malzeme ileilgili olarak günümüze gelen, ?saydamlık?, ?hafiflik?, ?esneklik? gibimalzemenin bazı varlık özellikleri vardır. Son yıllarda elektronik iletişimdekigelişmeler ve bilgisayar teknolojisinin yapıya girmesinin sonucu olarak;malzeme fiziksel gerçeklerinden bağımsızlaşarak, malzemenin maddeselözelliklerinin yok olması olarak tanımlanan ?demateryalizasyon?,?immateryalizasyon? gibi yeni kavramlar girmiştir. Günümüzün geçicilik, hız,değişime dayalı özellikleri; yapı üretimini farklı bir boyuta taşımıştır. Ses, ışık,video görüntüleri artık yapıda malzeme olarak kullanılmaya başlanmış;malzeme kavramı farklı bir boyuta taşınmıştır.Bilim Kodu : 804.1.102Anahtar Kelimeler : Yapı malzemesi, malzemede yenilik, teknolojik gelişimSayfa Adedi : 113Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gülser ÇELEB
Özet (Çeviri)
vTECHNOLOGYCAL INNOVATION OF ARCHITECTURAL MATERIALSAND THEIR IMPACTS ON ARCHITECTURAL FORMING(M.Sc. Thesis)Serap BAKTIRGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTThe aim of this study is to examine the interactions between constructionmaterials, technological development and the architectural product. Thestarting point of the study is; the search for“the new”, which arises from thetechnological development of construction materials. New materials, newproduction techniques of these materials, and the search for new forms enabledsmaller, lighter, smarter and more effective materials to be produced, alsomaking them more responsive to environmental stimuli. The material, whichcould be reformed or reshaped in a wide variety of ways with the advancementsin the physics and organic chemistry sciences, is starting to get questioned aftercomputers and hence better information flow get involved in the process. Thevery common terminology about the material's existence like“transparency”,“lightness”and“elasticity”is now becoming bigger as the new terms like“dematerialization”or“immaterialization”start to get in. As a result ofelectronic media and computer technology, these new terms are meant to refinethe material free of its physical properties and actually imply non-materiallity.Nowadays characteristics based on fleeting, speed and evolution, has moved theproduction process of construction into another dimension. In fact, sound, lightand video images have already started to get used as materials now.Science Code : 804.1.102Key Words : Architectural materials, material innovation, technologicalinnovationPage Number : 113Adviser : Prof. Dr. Gülser ÇELEB