Beypazarı, İnözü vadisi'nin üreyen kuşları
Breeding birds of İnozu Valley, Beypazari
- Tez No: 184642
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ivBEYPAZARI, İNÖZÜ VADİSİ'NİN ÜREYEN KUŞLARI(Yüksek Lisans Tezi)Esra PerGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETBu araştırma, 5 Nisan-30 Haziran 2006 tarihleri arasında Ankara İli,Beypazarı ilçesi içinde bulunan İnözü Vadisi'nde yirmi ayrı sayımnoktasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı İnözü Vadisi'ndeüreyen kuş türleri ile göç sırasında alanı kullanan kuş türlerinibelirlemek ve sayım noktalarının tür çeşitliliğini ortaya koymaktır. Bukapsamda sayım noktalarının habitat tipleri tespit edilerek kuş türlerininhabitat tercihleri ortaya konulmuş, üreme davranışları sınıflandırılmıştır.Alanda üreyen her bir kuş türünün en yüksek üreme kodu (1 - 16) ifadeedilmiştir.Alanda yapılan araştırmalar sonucunda toplamda 10 takıma ait 30familyadan 91 kuş türü tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda eldeedilen verilere göre 7 kuş türü göçmen, 84 kuş türü üreyenkategorisinde değerlendirilmiştir. Bunlardan 12 familyaya ait 28 türötücü olmayan kuşlar (nonpasseriformes), 18 familyaya ait 63 tür deötücü kuşlar (passeriformes) kategorisindedir.Bilim Kodu : 203.1.032Anahtar Kelimeler : İnözü Vadisi, Üreyen Kuş, Ötücü Kuş, HabitatSayfa Adedi : 83Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin Aktaş
Özet (Çeviri)
vBREEDING BIRDS OF INOZU VALLEY, BEYPAZARI(M.Sc. Thesis)Esra PerGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTThis study is comprised of results, which are based on observationsfrom 20 different count points in Inozu Valley of Beypazari district ofAnkara province and was carried out between the dates April the 5th -June the 30th 2006. This study aims to find out about the breeding andpassage migrant bird species during the spring migration in InozuValley and to point out the bird diversity at the count points. In thiscontext habitat preferences of the birds are indicated by identificationof the habitat types which are detected around the count points.Breeding behaviours of the birds are also classified. Each breeding birdin the study area is classified by a breeding code between 1-16.According to the research carried out in the field 91 species of birdsfrom 30 families of 10 orders are recorded. 7 species of them aremigrant species while 84 are breeding. 28 species from 12 families arenon-passarines (nonpasseriformes) while other 63 species from 18families are passerines (passeriformes).Science Code : 203.1.032Key Words : Inozu valley, breeding bird, passerine, habitatPage Number : 83Adviser : Prof. Dr. Metin Aktaş