Elektromagnetik dalga yayılımının zamanda sonlu farklar metodu ile analizi
Analysis of the electromagnetic wave propagation with finite difference time domain methods
  1. Tez No: 184657
  2. Yazar: SAFİYE YALÇIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ELEKTROMAGNET K DALGA YAYILIMININ ZAMANDA SONLUFARKLAR METODU LE ANAL Z(Yüksek Lisans Tezi)Safiye YALÇINGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, en kullanışlı nümerik yöntemlerden biri olan Zamanda SonluFarklar Yöntemi ayrıntılı olarak incelenmiştir. lk defa 1966 yılında K. Yeetarafından ortaya atılan bu yöntemin dayandığı matematiksel ve fizikselözellikler verilmiş, sayısal analiz için gerekli formülasyonlar oluşturulmuştur.FDTD yöntemiyle ilgili sınır koşulları, parametre seçimi, kararlılık kriterlerihakkında bilgi verilmiş, ayrıca uzak gözlem noktalarındaki analizler için yakınalan dönüşümü açıklanmıştır.Uygulama olarak, elektromanyetik dalga yayılım problemleri için, FDTDyöntemi kullanılarak, farklı ortamlarda dalga hareketlerinin analizleri yapılmışve bunlarla ilgili bir boyutlu ve iki boyutlu simülasyonlar gerçekleştirilmiştir.Bilim Kodu : 905.1.053Anahtar Kelimeler : Sonlu Farklar, FDTDSayfa Adedi : 107Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cem NAK BOĞLU
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THE ELECTROMAGNETIC WAVE PROPAGATION WITHFINITE DIFFERENCE TIME DOMAIN METHODS(M.Sc. Thesis)Safiye YALÇINGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, Finite Difference Time Domain, one of the most useful methods isinvestigated in detail. The mathematical and physical characteristics of thismethod firstly created by K. Yee in 1966 are represented and the necessaryformulations for numerical analysis are formed. It gives information aboutboundary conditions, parameter selection and stability criteria about FDTDmethod and also explain the near field transformation for analyses on distantobservation points.As practical experience, using FDTD method for the electromagnetic wavediffusion problems, wave motions at different environments are analysed andsimulations which has one or two dimensions about them are realized.Science Code : 905.1.053Key Words : Finite Difference, FDTDPage Number : 107Adviser : Assistant Prof. Cem NAK BOĞLU