Teknik resim çıktılarının dxf veri formatına dönüştürülmesi
Converting print out of technical drawing into dxf data format
  1. Tez No: 184658
  2. Yazar: SİNAN İNCE
  3. Danışmanlar: DR. YUNUS KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
TEKN K RES M ÇIKTILARININ DXF VER FORMATINADÖNÜŞTÜRÜLMES(Yüksek Lisans Tezi)Sinan NCEGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu tezde, resim formatındaki (BMP) teknik resim çizimlerini CAD veri yapısına(DXF) dönüştüren bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem; 24 bitderinliğinde, siyah-beyaz veya renkli olarak kayıt edilmiş BMP resimleriniiçersinde bulunan geometrik unsurları (doğrular, çember, vb.) belirlemeyeyönelik yorumlamaktadır. Resimler; yatay ve dikey tarama yöntemikullanılarak piksel piksel ele alınmaktadır. Piksellere ait, koordinatlar (x1, y1,x2, y2, …) ve renk bilgileri, belirlenmektedir. Aynı renk bilgisine sahip ve biribirine komşu olan pikseller bir araya getirilerek zincirler oluşturulmaktadır.Zinciri oluşturan piksel sayısı ile piksel boyutları çarpılarak resim içersindekinesnelerin koordinatları ve açı değeri çıkarılmaktadır. Elde edilen bu bilgiler,oluşturulan nesne veri tabanına kayıt edilmektedir. Daha sonra, nesne veritandaki bu bilgiler, DXF formatına çevrilmektedir. Sistemin geliştirilmesindegrafik özellikleri ve Windows şletim sistemi uyumlulukları göz önüne alınarakVisual Basic 6.0 programlama dili kullanılmıştır.Bilim Kodu :708.3.028Anahtar Kelimeler :Bitmap, Resim şleme, DXF, Veri Dönüştürme, BMP,Teknik ResimSayfa Adedi :153Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Dr. Yunus KAYIR
Özet (Çeviri)
CONVERTING PRINT OUT OF TECHNICAL DRAWING INTO DXF DATAFORMAT(M.Sc.Thesis)Sinan NCEGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this thesis, a system which is converts technical drawing of bmp pictures intoDXF, format CAD data, has been developed. The developed system evaluatesbmp pictures saved 24 bit depth and colour or black-white to investigategeometric entities in the bmp pictures. These pictures are evaluated with eachpixel by using, horizontal and vertical scanning method. Then, informationcoordinates (x1, y1, x2, y2, …) and colours of each pixel are found out. Thesame colour and neighbour pixels are collected to make pixel chains. Thenumber of pixels in the chains is multiplied dimension of pixel to evaluatecoordinates and angles of entities in the picture which consist of many entities.This evaluated information are saved in the database. After that, this databaseinformation is converted into DXF file format. Visual Basic 6.0 programminglanguage was used to develop the system since it has graphical features and hascompatibility with Windows.Science Code :708.3.028Key Words :Bitmap, Image processing, DXF, Data Converting, BMP,Technical DrawingTotal Page :153Project Manager :Öğr. Gör. Dr. Yunus KAYIR