Türkiye'de yaşlı nüfusun demografik ve sosyo-ekonomik belirleyicilere göre coğrafi analizi
Spatial analysis of elderly population according to demographic and socioeconomic indicators in Turkey
- Tez No: 184663
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ IŞIK, Y.DOÇ. NİHAN ÖZDEMİR SÖNMEZ, Y.DOÇ. NİLGÜN GÖRER TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Sosyal Hizmetler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Demography, Social Services, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
TÜRKİYE'DE YAŞLI NÜFUSUN DEMOGRAFİK VE SOSYO-EKONOMİKBELİRLEYİCİLERE GÖRE COĞRAFİ ANALİZİ(Yüksek Lisans Tezi)Filiz ZEYBEK BİRHANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETÖzellikle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada nüfus giderekyaşlanmaktadır. Nüfusun giderek yaşlanması gelişmiş ülkeler kadar gelişmekteolan ülkelerin de başta sosyal politikaları olmak üzere yaşlı nüfusungerektirdiği hizmetlerin karşılanmasına yönelik yapısal düzenlemeleri zorunlukılmaktadır. Bu çalışmada, yaşlı nüfus ile ilgili çalışmalarda temel olandemografik ölçütler ile bir ülkenin yaşlı nüfusunu tanımlayabilmek için gereklidemografik belirleyicilerin yanısıra seçilmiş sosyo-ekonomik göstergelere göreyaşlı nüfusun demografik yapısı ve mekansal dağılımı analiz edilmektedir. Bukriterler açısından Türkiye'nin yaşlı nüfus yapısı dünya genelindedeğerlendirildiğinde gelişmekte olan bölgelerdeki ülkeler ile benzer niteliktaşımaktadır. Bu çalışmanın benzer çalışmalar arasındaki en temel sonucu,Türkiye genelinde il düzeyinde yaşlı nüfusun coğrafi dağılımının az gelişmişdoğu bölgesinden gelişmiş batı bölgesine doğru artış gösterdiğidir. Ayrıca tez,yaşlı yoksulluğunun önlenmesi konusunda sosyal güvenlik politikalarınınoluşturulması gerekliliğini vurgulamaktadır.Bilim Kodu : 805.16744Anahtar Kelimeler : Yaşlı nüfus, coğrafi dağılım, nüfusun yaşlanmasınındemografik ölçütleri ve belirleyicileri, sosyal güvenlikpolitikaları, TürkiyeSayfa Adedi : 120Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nilgün GÖRER TAMER
Özet (Çeviri)
SPATIAL ANALYSIS OF ELDERLY POPULATION ACCORDING TODEMOGRAPHIC AND SOCIOECONOMIC INDICATORS IN TURKEY(M.Sc. Thesis)Filiz ZEYBEK BİRHANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe share of elderly population in the world has been increasing, especially indeveloped countries. In order to satisfy the needs of this population group, newlegislations and structural changes of the social security policies, both indeveloped and developing countries are enforced. This study analyzesdemographic and socioeconomic indicators that describe the characteristics ofthe elderly population and its spatial distribution. These indicators show thatthe structure of the elderly population in Turkey shows similarities with that ofother developing countries in the world. The study finds that the share of theelderly population increases from eastern Turkey, which is less developed, towestern Turkey, which is more developed. In addition, the study concludes thatnew social security policies should be introduced to prevent the poverty of theelderly population.Science Code : 805.16144Key Words : Elderly population, spatial distribution, demographiccomponents and characteristics of ageing, social security policies,TurkeyPage Number : 120Adviser : Assis. Prof. Nilgün GÖRER TAMER