Amasya Kurtoğlu Han'ı (Koza Han)restorasyon önerisi
The restoration proporsal for the Amasya ''Kurtoğlu''Khan (''Koza'' Khan)
  1. Tez No: 184665
  2. Yazar: ÖZLEM KOZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
ivAMASYA KURTOĞLU HAN'I (KOZA HAN)RESTORASYON ÖNER S(Yüksek Lisans Tezi)Özlem KOZANOĞLUGAZ ÜN VES TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETBu çalışma, Amasya'nın 19. yy. Osmanlı yapılarından olan Kurtoğlu Han'ını(Koza Han) konu etmektedir. Yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı birşekilde aktarılabilmesi için, bilimsel verilere dayalı restorasyon önerisininortaya konması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusundatez, Kurtoğlu (Koza) Hanı'nın belgelenmesi, restitüsyonunun yapılması, fizikselve işlevsel restorasyon önerilerinin hazırlanması kapsamında ele alınmıştır.Sonuç olarak; değerli bir kültür mirasının özgün özellikleri ile sürdürebilirkorunmasını sağlayacak bilimsel veriler, bilim dünyası ve uygulama alanlarıbilgilerine sunulmuştur.Bilim Kodu : 803. 1. 101Anahtar Kelimeler :Amasya, Kurtoğlu, Konak, Koza, Han, Rölöve,Restitüsyon, RestorasyonSayfa Adedi : 379Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Gediz URAK
Özet (Çeviri)
vTHE RESTORATION PROPOSALFOR THE AMASYA ``KURTOĞLU?? KHAN (``KOZA?? KHAN)(M.Sc.Thesis)Özlem KOZANOĞLUGAZ UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGYJune 2006ABSTRACTThe aim of this study is issued on ``Kurtoğlu?? Khan (Koza Khan), one of the 19th century Ottoman buildings in Amasya. The aim of this study is the search foran appropriate function by analyzing the present condition and the restorationpossibilities of the structure in order to conserve it for the future generations.The present condition of ``Kurtoğlu?? Khan is analyzed, its original condition isinvestigated by comparative study and historical analysis, by evaluating theresults, an appropriate function is determined and a restoration project isproposed.Science Code : 803. 1. 101KeyWords : Amasya, Kurtoğlu, Koza, Khan, Restitution, RestorationPage Number : 379Advisor : Assoc. Prof. Dr.Gediz URAK