Kamera ile görüntü işleme teknikleriyle malzeme tane büyüklüğü analizi
Grain size analysis from material images by using image processing techniques
- Tez No: 184666
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
KAMERA LE GÖRÜNTÜ ŞLEME TEKN KLER YLE MALZEME TANEBÜYÜKLÜĞÜ ANAL Z(Yüksek Lisans Tezi)Hikmet BALGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu tezin amacı bir malzemeye ait görüntülerden, görüntü işlemeteknikleri kullanılarak malzeme özelliklerini belirlemektir.Bu çalışmanın ilk bölümünde hazırlanan yazılım ile model olarak seçilendeğişik doğrultularda yerleştirilmiş domino taşlarına ait görüntülerdenher bir taşın değeri bilgisayar ortamında belirlendi. Domino taşlarına aitgörüntüler sayısal kamera kullanılarak görüntü yakalama yazılımı ilebilgisayar ortamına aktarıldı. Model tanıma için değişik görüntüçözünürlükleri kullanıldı. Uygulamanın ikinci bölümünde ise ilkbölümde hazırlanan yazılım geliştirilerek malzeme görüntüleri içinuyarlandı. Malzeme görüntülerinden, hazırlanan yazılım ile malzemeiçerisindeki küresel grafit alanı yüzdesi veya istenen fazın piksel alanyüzdesi hesaplandı. Bu işlemler için görüntü iyileştirme, filtreleme,yapısal düzenleme, bölümlendirme görüntü işleme teknikleri uygulandı.Hazırlanan program bu teknikleri uygulayarak elde edilen verilerdengörüntü ile ilgili istenen sonuçları üretmektedir.Sonuçlar: i- muntazam aydınlatmanın bölümlendirmede görüntü için enetken resim özelliği olduğu, ii- görüntü çözünürlüğünün uygulamayagöre önem taşıdığı, iii- görüntü tanıma işleminde yapısal özelliklerinseçici olduğu, iv- görüntüsü alınan malzemeye uygulanacak örnekhazırlama işlemlerinin belirlenmek istenen özelliklerin doğruluğunudirekt etkilediğini göstermiştir.Bilim Kodu : 914.1.091Anahtar Kelimeler : Görüntü sistemi, görüntü işleme, kenar bulma,resim tanıma, tane büyüklüğüSayfa Adedi : 230Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
GRAIN SIZE ANALYSIS FROM MATERIAL IMAGES BY USING IMAGEPROCESSING TECHNIQUES(M.Sc. Thesis)Hikmet BALGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe aim of this thesis is to determine the material properties from thematerial images by using image processing techniques.With the software which is developed at the first stage of this study,each domino's value was determined from domino's images which areoriented at various directions and selected as a model in the computerenvironment. Domino's images have been transferred to computerenvironment by using digital camera within video capture software. It isused various video resolutions to model recognition. As for the secondstage of application, previous developed software has been enhancedand adapted to material images. From material images, spheric graphitearea percentage or desired phase pixel area percentage is calculatedwith the developed software. Image enhancing, image filtering,morphological construction and segmentation image processingtechniques have been used for this processes. Developed programproduces desired results related to images from acquired data byapplying those techniquesResults: i- In segmenting, the most effective image property is regularillumination for the image, ii- image resolution has significanceaccording to the application, iii- structural properties of objects areselective in image recognition processing, iv-it is shown that samplepreparation processing which will be applied to the material directlyaffect the accuracy of properties desired to determine.Science Code : 914.1.091Keywords : Vision system, image processing, edge detection,pattern recognition, grain sizePage : 230Supervisor : Prof. Dr. Mehmet EROĞLU