Gerze kentsel dönüşüm örneğinin incelenmesi üzerine bir araştırma
The transformations and factors in the domestic architecture in gerze
  1. Tez No: 184677
  2. Yazar: HÜLYA YEREBASMAZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. OLCAY AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
viTHE TRANSFORMATIONS AND FACTORS IN THE DOMESTICARCHITECTURE IN GERZE(M.Sc. Thesis)Hülya YEREBASMAZGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTCities have arose in the most important phase of frustration which is betweenhuman and nature. In cities, economic, physical, social and environmentalproblems have appeared because of changed dynamics and urbantransformation projects have produced in order to solve these problems.Gerze settlement is one of the towns which is affected mostly from changes inthe process of modernization. Urban changes and transformations in Gerzesettlement have affect architectural structure. In this study, processes whichaffect transformation have been determined and effects of these processeswhich have done to Gerze civil architecture, houses andcatastrophearchitectural structure in the housing period have been examined.At the end of this study, how Gerze urban transformation will shape in fivedifferent time has been explained.Between 19th century-1950 years (Traditional Period )Between 1950- 1956 years (Period from first public to fire)Between 1956-1970 years (Houses of Fire)viiBetween 1970-1985 years (Period of Housing)Period of after 1985Science Code : 802.1.099Key Words : City, Urban Transformation, ModernismPage Number : 146Adviser : Öğr. Gör.Dr. Olcay AYKUT
Özet (Çeviri)
ivGERZE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖRNEĞİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİRARAŞTIRMA(Yüksek Lisans Tezi)Hülya YEREBASMAZGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETİnsanla doğa arasındaki gerilimin en önemli aşamasında Kentler ortayaçıkmıştır. Kentlerde zaman içinde değişen dinamiklerin etkisiyle ekonomik,fiziksel, sosyal ve çevresel sorunlar ortaya çıkmış, bu sorunları çözmekapsamında kentsel dönüşüm projeleri üretilmiştir.Modernleşme sürecindeki değişimlerden en çok etkilenen ilçelerden birideGerze kasabasıdır. Gerze kasabasındaki kentsel değişimler ve dönüşümlermimari yapıyı da oldukça etkilemektedir.Yapılan çalışmada dönüşüme etkieden süreçler belirlenmiş bu süreçlerin Gerze sivil mimarisine, afet evlerine veapartmanlarına, dönemindeki mimari yapıya olan etkisi incelenmiştir.Çalışmanın sonucunda Gerze kentsel dönüşümünün 5 ayrı zamanda nasılşekillendiğinden bahsedilmektedir.*19yy.-1950 yılları arası Geleneksel Dönem*1950-1956 yılları arası İlk İmardan Yangına Kadar Olan Dönem*1956-1970 yılları arası Yangın Evleriv*1970-1985 yılları arası Apartmanlaşma*1985 sonrası dönemBilim Kodu : 802.1.099Anahtar Kelimeler : Kent, Kentsel Dönüşüm, ModernizmSayfa Adedi : 146Tez Yöneticisi : Öğr. Gör.Dr. Olcay AYKUT