Genelleştirilmiş fibonacci ve lucas sayılarını içeren toplamlar
Sums involving generalized fibonacci and lucas numbers
  1. Tez No: 184676
  2. Yazar: ESRA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ivGENELLEŞTİRİLMİŞ FİBONACCİ VE LUCASSAYILARINI İÇEREN TOPLAMLAR(Yüksek Lisans Tezi)Esra AKBAŞGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETBu çalışmada genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas sayıları göz önüne alınarak busayıları içeren bazı formüller elde edilmiştir. Bu formüllerden yararlanılarakbu sayılar için bazı trigonometrik ve ters trigonometrik formülleri içeren sonluve sonsuz toplamlar elde edilmiştir. Ayrıca bu toplamları kullanarakgenelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas sayılarını içeren sonsuz çarpımlar eldeedilmiştir. Son olarak Jacobstal ve Jacobstal-Lucas sayıları içinde bazı eşitliklerve trigonometrik fonksiyonlar cinsinden çeşitli sonuçlar elde edilmiştir.Bilim Kodu : 204.1.025Anahtar Kelimeler : Genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas sayıları,trigonometrik fonksiyonlarSayfa Adedi : 45Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Dursun TAŞÇI
Özet (Çeviri)
vSUMS INVOLVING GENERALİZED FIBONACCI AND LUCASNUMBERS(M.Sc. Thesis)Esra AKBAŞGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYAralık 2006ABSTRACTIn this study, considering the generalized Fibonacci and Lucas numbers, someformulas for these numbers were obtained. For these numbers using theseformulas, some trigonometric and inverse trigonometric formulas includingfinite and infinite sums were obtained. Also infinite products includinggeneralized Fibonacci and Lucas numbers were obtained by using the sums.Finally, some equations and results in terms of trigonometric functions wereobtained for Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas numbers.Science Code : 204.1.025Key Words : The Generalized Fibonacci and Lucas numbers, trigonometricfunctionsPage Number : 45Adviser : Prof. Dr. Dursun TAŞÇI