Expression of notch signaling pathway receptors and ligands in human breast cancer cell lines and human breast tumors
İnsan meme kanseri hücre hatlarında ve meme tümörlerinde notch yolağı reseptör ve ligandlarının ekspresyonu
  1. Tez No: 184708
  2. Yazar: ÖZDEN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETİnsan Meme Kanseri Hücre Hatlarında ve Meme TümörlerindeNotch Yolağı Reseptör ve Ligandlarının EkspresyonuÖzden YalçınYüksek Lisans Tezi, Moleküler Biyoloji ve Genetik BölümüTez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet ÖZTÜRKEylül 2004, 69 sayfaMeme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Çoğalan hücrelerihedefleyen geleneksel tedavi yöntemleri her durumda etkili olamamakta ve memekanserlerinin %40'ı 10 yıl içinde tekrarlamaktadır. Meme kanserinin temelinde butedavi yöntemleriyle yok edilemeyen `meme kanseri kök hücreleri'nin olması buduruma bir açıklama getirebilir. Kanser kök hücrelerinin, normal kök hücrelerinkontrolünün bozulması sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Meme dokusu,ergenlik ve hamilelik sırasındaki gelişimi için gereken normal kök hücreleriçermektedir, ve muhtemel meme kanseri kök hücreleri de yakın zaman önceayrıştırılmıştır. Kök hücre kontrolünde görev yapan yolakların araştırılması, kökhücrelerin tümör oluşumuna katılımını anlamak ve yeni tedavi yöntemlerigeliştirmek için gereken ilk adım olmalıdır. Notch yolağı, kök hücrelerindevamlılığında ve insanlarda bazı kanser türlerinde önemli bir role sahiptir. Faredememe dokusu gelişiminde ve tümör oluşumundaki aktivasyonu, Notch yolağınıninsanda da meme kanserinde bir rolü olabileceği sonucuna ulaştırmıştır. İnsan memekanseri hücre hatları ve meme tümörlerinde Notch reseptör ve ligandlarınınekspresyonu yarı-nicel RT-PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Diğer reseptör veligandların ekspresyonunda anlamlı bir değişiklik gözlenemezken, Notch3ekspresyonunun, meme kanseri hücre hatları ve tümörlerinde normal hücre hattınagöre arttığı saptanmıştır. Muhtemel meme kök höcrelerinde ekspresyonunun arttığıiiigöz önünde bulundurulursa, Notch3 aktivasyonunun hücreleri kök hücre fenotipindetutup farklılaşmayı önleyerek kanser riskini artırdığı hipotezini ortaya koyabiliriz.iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTExpression of Notch Signaling Pathway Receptors and Ligands inHuman Breast Cancer Cell Lines and Human Breast TumorsÖzden YalçınM.Sc. in Molecular Biology and GeneticsSupervisor: Prof. Dr. Mehmet ÖZTÜRKSeptember 2004, 69 pagesBreast cancer is the most common cancer type in women. Traditional therapiestargeting proliferating cells cannot be effective in all cases and recursion is observedin 40% of breast cancers within 10 years. One possible explanation is that the originof breast cancer is `breast cancer stem cells?, which cannot be killed by thesetherapies. Cancer stem cells are thought to be formed due to deregulation of normalstem cells. Breast tissue also contains normal stem cells required for its developmentduring puberty and pregnancy; and putative breast cancer stem cells have recentlybeen isolated. Investigation of pathways used in stem cell regulation is the first stepto understand the contribution of stem cells to tumorgenesis and design newtherapeutic approaches. Notch signaling is involved in stem cell maintenance andmany types of human cancers. Notch activation in mouse mammary glanddevelopment and tumorigenesis lead us to its possible role in human mammary glandtumorigenesis. The expression of Notch receptors and ligands were identified bysemi-quantitative RT-PCR in human breast cancer cell lines and tumor samples. Itwas found that Notch3 expression was strongly upregulated in cancer cells lines andtumors compared to normal cell line, while other receptors and ligands did not havesignificant changes in expression. Depending on the upregulation of Notch3expression in putative breast stem cells, we may hypothesize that its activation keepscells in a stem cell like phenotype, inhibit differentiation and increase cancer risk.ii