Asinkronize ve antisinkronize yer hareketi etkisindeki kemer köprülerinin stokastik analizi
Stochastic analysis of arch bridges subjected to asynchronous and antisynchronous ground motions
- Tez No: 184746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ SOYLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ASİNKRONİZE VE ANTİSİNKRONİZE YER HAREKETİETKİSİNDEKİ KEMER KÖPRÜLERİNİNSTOKASTİC ANALİZİ(Yüksek Lisans Tezi)Kürşat YÜCELGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, yer hareketindeki değişim etkisi için kemer çelik köprülerinstokastik davranışının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yer hareketindekideğişimler, bu çalışmada dalga yayılma etkisi ve zemin özelliklerinin yerhareketine etkisi ile dikkate alınmaktadır. Yer tabakasının karmaşık yapısı,yapı sistemlerinin analizinde farklı noktalardaki yer hareketlerinindeğişiminden doğan etkilerin deprem analizinde dikkate alınmasını gerekliyapar. Bu amaçla çalışmanın ilk kısmında kemer kafes köprülerin asinkronizeve antisinkronize stokastik dinamik analizleri yapılmaktadır. Asinkronize veantisinkronize dinamik analizlerde deprem dalgasının çeşitli hızlarla yayıldığıkabul edilmektedir. Çalışmanın ikinci kısmında ise stokastik analizde yerhareketinin tanımlandığı filtre edilmiş beyaz gürültü modelinin tahkikiyapılmaktadır. Bu amaçla Chi-Chi, Taiwan depremine ait değişik kayıtlara aitspektral yoğunluk fonksiyonları için elde edilen çözümler, filtre edilmiş beyazgürültü modeli ile elde edilen çözümlerle karşılaştırılmaktadır. Bu amaçlarlahazırlanan tez aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde temelkavramlar verilmekte olup, konunun öneminden ve bu konuda daha önceyapılmış çalışmalardan bahsedilmektedir. İkinci bölüm, hareketdenklemlerinin sonlu eleman formülasyonu ile rasgele titreşim analizidurumundaki temel bağıntılar da bu bölümde verilmektedir. Üçüncü bölümdeçalışmada kullanılacak olan yer hareketi modeli üzerinde durulmaktadır.Dördüncü bölümde yer hareketinin değişimi dikkate alınarak kemer köprüörneğinin analizi ile elde edilen tepki bileşenleri irdelenmektedir. Beşincibölümde çalışmadan çıkarılabilecek sonuçlar ile öneriler verilirken, bu bölümükaynaklar izlemektedir.Bilim Kodu :911.1.029Anahtar Kelimeler :Asinkronize Dinamik Analiz, Antisinkronize DinamikAnaliz, Spektral Yoğunluk Fonksiyonu, Filtre EdilmişBeyaz GürültüSayfa Adedi :112Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş SOYLUK
Özet (Çeviri)
STOCHASTIC ANALYSIS OF ARCH BRIDGES SUBJECTED TOASYNCHRONOUS AND ANTISYNCHRONOUS GROUND MOTIONS(M.Sc. Thesis)Kürşat YÜCELGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTStochastic analysis considering the variation of ground motion to correlatedsupport motions is performed on arch steel bridges. The ground motion modelused in this study accounts for the spatial variability of ground motions,including the effects of, wave passage, and spatially varying site response.Because of the complex nature of earth crust, the spatial variability of groundmotions should be taken into account in the dynamic analysis of long spanstructures. In the first part of this study asynchronous and antisynchronousstochastic dynamic analyses of deck arch bridges are carried out. Asynchronousand antisychronous analysis are performed for various wave velocities. In thesecond part of the study the filtered white noise ground motion model used todescribe the ground motion is verified. With this purpose the results obtainedfor the spectral density functions of recordings of Chi-Chi, Taiwan earthquakeare compared with those of the results obtained for the filtred white noiseground motion model. The thesis prepared with this scope includes thefollowing chapters. In the first chapter, general information, the importance ofthe matter, previous studies about the subject are given. In the second chapter,the finite element formulation of the equations of motion and the basic relationsfor the random vibration analysis are presented. In the third chapter, theground motion model used in this study is given along. In the fourth chapter,response values obtained from the spatially varying ground motions arediscussed in detail. While the conclusions and suggestions are given in chapterfive, this chapter is followed by the references.Science Code :911.1.029Key Words :Asynchronous Dynamic Analysis, Antisynchronous DynamicAnalysis, Spectral Density Function, Filtered White NoisePage Number :112Adviser :Asist.Prof.Dr. Kurtuluş SOYLUK