Kritik tavlama sıcaklıklarından östemperlenmiş çift matrisli alaşımsız küresel grafitli dökme demirlerin yorulma özellikleri
The fatigue properties of ductile irons with dual matrix structure austempered from intercritical annealing tempatures
  1. Tez No: 184759
  2. Yazar: İSMAİL OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
KR T K TAVLAMA SICAKLIKLARINDAN ÖSTEMPERLENM ŞÇ FT MATR SL ALAŞIMSIZ KÜRESEL GRAF TL DÖKMEDEM RLER N YORULMA ÖZELL KLER(Yüksek Lisans Tezi)smail OVALIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, alaşımsız küresel grafitli dökme demirin kritik sıcaklıklardanöstemperlenmesinin mikroyapı ve yorulma özelliklerine etkisi incelenmiştir. Buamaçla küresel grafitli dökme demir çift fazlı bölgede; 810ºC, 820ºC, 830ºC'de20 dk tavlama yapılarak, 315 ve 375ºC' de sıcaklıktaki tuz banyosunda 120 dksüre ile östemperlenmiştir. Bazı numuneler karşılaştırma amacıyla aynıöstemperleme koşullarında 900 ºC' den geleneksel olarak östemperlenmiştir.Numunelerin yorulma dayanımları dönmeli-eğmeli yorulma yöntemi ilebelirlenmiştir Sonuçlar, Isıl işlem uygulanmış bütün numunelerin yorulmadayanımlarının dökülmüş haldeki küresel grafitli dökme demirden daha iyiolduğunu göstermiştir.Kritik sıcaklıklardan (Ae1-Üst kritik sıcaklık) östemperlenmiş numunelerdeartan ösferrit hacim oranın ile birlikte yorulma dayanımı ve sertlikte artmıştır.Yüksek östemperleme sıcaklıklarında oluşan kaba ösferrit yapı numunelerinyorulma dayanımlarını düşürmüştür.Geleneksel olarak östemperlenmiş numuneler kritik tavlama sıcaklıkaralıklarından östemperlenen tüm numunelerden daha yüksek yorulmadayanımı sergilemişlerdir.Bilim Kodu : 710.1.092Anahtar Kelimeler :Östemperlenmiş Küresel Grafitli Dökme Demir(ÖKGDD), Çift Matrisli Yapı, Östemperleme süresi,Yorulma, Ösferrit.Sayfa Adedi : 90Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
THE FATIGUE PROPERTIES OF DUCTILE IRONS WITH DUAL MATRIXSTRUCTURE AUSTEMPERED FROM INTERCRITICAL ANNEALINGTEMPATURES(M.Sc. Thesis)smail OVALIGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, effect of austempering from intercritical annealing temperatureson microstructure and fatigue properties of unalloyed ductile cast iron wasinvestigated. For this aim, ductile cast iron were annealed at intercriticalannealing temperatures of 810 ºC, 820ºC and 830 ºC for 20 min and thenaustempered at 315 ºC and 375 ºC for 120 minutes. Some specimens were alsoconventionally austempered at the same austempering conditions from 900ºCfor comparison. Fatigue strength of specimens was determined by Rotatingbending fatigue method. Results showed that all heat treated specimensaustempered had better fatigue strength than that as cast ductile iron. In thespecimens austempered from critical temperatures (Ae1-Upper criticaltemperature) fatigue strength and hardness increased with increasing ausferritevolume fractions. The coarse ausferrite structure formed at high austemperingtemperature decreased fatigue strength of samples. Conventionallyaustempered samples exhibited much greater fatigue strength than allspecimens austempered from intercritical annealing temperature ranges.Science Code : 710.1.092Key Words : Austempered Ductile Iron (ADI), Dual Matrix Structure,Austempering Time, Ausferrite Volume Fraction, FatiguePage Number : 90Adviser : Prof.Dr.Mehmet ERDOĞAN